Lux aeterna. Itaalia kunst Leedu ja Eesti kogudest
Kadrioru kunstimuuseumi näitus koostöös Leedu Rahvusliku Kunstimuuseumiga ja M. K. Čiurlionise nim Rahvusliku Kunstimuuseumiga
Näitus toob publiku ette 17.–19. sajandi Itaalia maali- ja graafikameistrite loomingu Balti muuseumide kogudest.
Antiigi pärandi ja kristliku kultuuriloo südameks olev Itaalia on sajandeid kunstnikke lummanud ja inspireerinud, olnud loominguliste ja hariduslike rännakute sihtpunkt. Tuginedes antiigi traditsioonidele ning kinnistudes renessansskunstis kujunevad just Itaalias välja iluideaalid ja kompositsioonireeglid, mis jäävad Euroopas valitsema kuni 19. sajandi lõpuni. Vanade meistrite loomingut uurides ja jäljendades on esteetilise meele ja praktilised oskused omandanud mitmed kunstnikepõlvkonnad, kelle otsingud ilu ja harmoonia reeglite ning vaimsuse järele on neid juhatanud Itaalia kunsti radadele.
Käesoleva näituse väljapanek on ajaliselt piiritletud perioodiga 17.–19. sajand. Antud ajaperiood on Balti muuseumide kogudes kõige rikkamalt ja kõrgetasemeliselt esindatud ning võimaldab kõrvutada Itaalia kunsti arengu olulisi suundumusi klassitsistlikust barokist realismi ja rokokooni. Väljapanekus on esindatud Bologna kunstiakadeemia klassitsistlikku koolkonda alusepanijad Annibale ja Ludovico Carracci, Veneetsia rokokookunsti suurkuju Giovanni Battista Piazzetta, Caravaggio realismi-suunast mõjutatud Jusepe de Ribera ja Pietro della Vecchia. Eksponeerituna barokses Kadrioru lossis moodustab näitus „Lux aeterna. Itaalia kunst Leedu ja Eesti kogudest” hoone atmosfääriga harmoonilise terviku ning pakub vaatajale erinevaid kunstiliike lõimivat näitusekogemust.
Paralleelselt Kadrioru lossis toimuva näitusega leiavad Mikkeli muuseumis eksponeerimist Itaalias loodud kunsti intiimsemat poolt tutvustavad estambid, joonistused ja maalid, mis võimaldavad näha Johannes Mikkeli rikkalikku kogu uues valguses.
Näitusega kaasnevas kataloogis vaadeldakse ning analüüsitakse Itaalia kunsti esindatust Balti muuseumides ja erakollektsioonides, kogude kujunemist ning praegust tähendust piirkonna muuseumimaastikul. Rikkalikult illustreeritud kataloog võimaldab levitada infot Baltikumis leiduvast Itaalia kunstipärandist nii erialaringkonnas kui laiema kunstipubliku hulgas.
Kuraatorid: Kerttu Männiste ja Anu Allikvee
Näituse kujundus ja graafiline disain: Peeter Laurits