Meelis Friedenthali loeng. Monocerologia – ükssarvikud varauusaja teaduskirjanduses 07.11.2024 | 17.00

Niguliste muuseum
Täispilet: Niguliste muuseum
  • Perepilet: Niguliste muuseum
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
Pierre Pomet (1658–1690). Histoire générale des drogues. Paris: Jean-Baptiste Loyson, Augustin Pillon, Estienne Ducastin, 1694. Gravüür raamatust. Tartu Ülikooli raamatukogu
Loeng või vestlus

Näituse “Ükssarvik võlumetsas” loengusarja teises loengus Tartu Ülikooli mõtteloo kaasprofessor ja kirjanik Meelis Friendenthal ükssarvikuid 16.–17. sajandi teadlaste maailmas.

Loengu eesmärgiks on anda teatav sissevaade ükssarvikuid puudutavasse diskussiooni 16.–17. sajandi akadeemilises kirjanduses. Juttu tuleb eelkõige Läänemere regiooni autoritest – taanlase Thomas Bartholini “Vaatlustest ükssarviku kohta” ja rootslase Mathias Steuchiuse “Filosoofilisest arutlusest ükssarvest”, aga ka sakslase Paul Ludwig Sachsi “Dissertatsioonist tõelistest ükssarvikutest” ja entsüklopeedilises kirjanduses leiduvatest sissekannetest.

Meelis Friedenthal on eesti kirjanik ja teoloog, Tartu Ülikooli mõtteloo kaasprofessor ja Tartu Ülikooli raamatukogu vanemteadur. Teadusmaailmas on tema uurimisfookuses teadus- ja ideedeajalugu, kesk- ja varauusaja teoloogia ja filosoofia, teaduse ja religiooni suhted. Friedenthali 2008. aastal Tartu Ülikoolis kaitstud doktoritöö käsitles 13. sajandi teoloogi Petrus Limoges’ist käsikirja “Tractatus moralis de oculo”.
Ta on kirjutanud arvukalt teadusartikleid ja uurimusi, sh varauusaegsest teadusloost ja teoloogiast, alkeemiast ja okultismist. Friedenthal on avaldanud neli romaani ning kümneid jutte ja jutustusi. Enamasti tegeleleb ta looming ajaloolis-filosoofiliste või teoloogiliste teemadega. Friedenthali romaan “Mesilased” (2012) on ühtaegu ajalooline ja unenäoline sissevaade 17. sajandi lõpu Liivimaa ja Tartu olustikku. Teos võitis Euroopa Liidu kirjandusauhinna ja on tõlgitud 14 keelde. Friedenthali romaan „Inglite keel“ (2016) on intellektuaalne ja alkeemiline õuduslugu. 2021. aastal ilmus tema jutukogumik „Kõik äratatakse ellu“. Friedenthali uusim romaan „Punkti ümber“ (2023) pälvis Kultuurkapitali proosaauhinna.

Üritus on osa näituse “Ükssarvik võlumetsas” (07.09.2024–06.04.2025) publikuprogrammist.

Täname toetuse eest Eesti Kultuurkapitali.

Eesti Kunstimuuseumi, Rootsi Ajaloomuuseumide ja Rootsi Kuningliku Relvakambri koostöös korraldatud näitus kutsub avastama salapärase ükssarviku tähendust läbi ajaloo ning kohtuma ükssarvikutega 16.–21. sajandi esemetel ja kunstiteosel. Näitus on üleval Väikese kabeli kahel korrusel. Kooriruumis on avatud näitusega seotud publiku- ja tegevusala.

Kuraatorid: Merike Kurisoo (Eesti Kunstimuuseum) ja Pia Bengtsson Melin (Rootsi Riiklikud Ajaloomuuseumid)