Näituse tutvustus: „Erna Kreischmann. Baltisaksa modernisti oma ruum“
Näituse „Erna Kreischmann. Baltisaksa modernisti oma ruum“ tutvustus, mida viib läbi kunstiajaloolane ja näituse kuraator Mari-Liis Krautmann.
Näitus on osa Kumu kunstimuuseumi 3. korruse püsinäitusest “Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945”.
Erna Elisabeth Kreischmann (snd Montiner, 1885–1929) oli baltisaksa päritolu kunstiuuendustele avatud kunstnik, kes veetis suurema osa oma elust Pärnus. Näitus toob vaataja ette vähe tuntud naisautori loomingu. Kreischmanni maalitud intiimsed interjöörid ja portreed kõnelevad tema elust, peegeldades kunstniku oma ruumi.
Erna Kreischmann lõpetas 1902. aastal Pärnu Tütarlaste Gümnaasiumi, kolm aastat hiljem alustas ta kunstiõpingutega samuti Pärnust pärit baltisaksa kunstnike Marie Dückeri ja Meta Arnemani (hilisem Sprengholz) juures. 1922. aastal kolis noor kunstnik Tallinna, järgnesid õpingud eesti rahvusliku kunsti rajajate August Janseni, Nikolai Rooti, Andrei Jegorovi ja Ants Laikmaa ateljeedes ning Londoni pressikunstikoolis korrespondentskursustel. Mitmekesine õpe muutis Kreischmanni väga omanäoliseks kunstnikuks, kelle looming erines märgatavalt nii baltisaksa kui ka eesti kaasaegsetest. Kui 20. sajandi alguse baltisaksa kunstnikud paistsid sageli silma just konservatiivsema esitluslaadiga, siis modernistlikust elutunnetusest lähtunud Kreischmanni võib julgelt nimetada baltisaksa modernistiks.
Meeskond
Kuraatorid: Eha Komissarov, Mari-Liis Krautmann
Näituse kujundus ja graafiline disain: Liina Siib
Koordinaator: Magdaleena Maasik
Näituse töögrupp:
Andres Amos, Kaarel Eelma, Johanna Lamp, Tõnis Medri, Margit Pajupuu, Kristina Papstel, Allan Talu, Uve Untera
Täname:
Pärnu Muuseum, Tallinna Linnamuuseum – Fotomuuseum, Christoph Nacke, Õie Palu, Elnara Taidre, Anette Vanem