fbpx

Otsing

Ökosomaatiline ringkäik: Millega-kellega koos oled keha? 08.03.2025 | 14.00

Kumu kunstimuuseum
Hind alates
17 €
BodyCartography Project. Vastupanu väljasuremisele. Eesti Tantsuagentuur, 2023. Foto: Alissa Šnaider
Teemaüritus

Ökosomaatiline ringkäik: Millega-kellega koos oled keha?

Kumu rahvusvahelise kaasaegse kunsti näituse „Nad hakkasid kõnelema“ raames toimuvad märtsist maini kolmel nädalavahetusel kunstnik Joanna Kalmu juhendatud ökosomaatilised ringkäigud.

Ökosomaatiline lähenemine kätkeb keha suhestumist meid ümbritseva ja läbistava keskkonnaga. Seeläbi saame tundlikult teadvustada keha protsesside seotust taime- ja loomariigiga, vee- ja õhuvooludega, mikroorganismide ja maaga. Kuna inimorganism on arenenud koos keskkonnaga, määravad meie taju, liikumist ja mõtlemist ka täna suhted ümbritsevaga – paik mõjutab meid, tunneme ja mõtleme koos.

Ringkäigul õpime läbi kehaliste harjutuste ning dialoogi tajuma piiri enese ja keskkonna vahel. Lubame distantsi hoidval silmavaatel pehmeneda ning kehal ja meeltel astuda ümbritsevaga intiimsesse lähedusse. Proovime olla hetkes vastuvõtlikumad ja avatumad, tajume mateeria voolu iseendas, ehitatud keskkonnas, elavas looduses, teises. Vaatame ajas tagasi: milline osa meie eelnevatest (elu)paikadest ja tegemistest kajab tänaseni meie kehades?

Ringkäik algab Kumu aatriumist, toimub suures osas õues ning kulmineerub näitusel „Nad hakkasid kõnelema“. Ökosomaatiline ringkäik loob kehalise ja sisulise eelhäälestuse iseseisvalt näitusega tutvumiseks. Ringkäigu marsruut on ligipääsetav erinevate liikumisvajadustega inimestele.

Kestus: 30-45 minutit
Formaadi tõttu on ringkäigul osalejate arvu piirang kuni 12 inimest.
Üritusele on oodatud osalejad alates 12. eluaastast.

Joanna Kalm (snd 1992. aastal Eestis) on tantsukunstnik ja antropoloog. Oma praktikas tegeleb ta somaatilise enesetaju sügavdamisega, kehapõhise mõtestamise ja kehasõbralike ruumide kujundamisega. Ta on läbinud Tallinna Ülikooli bakalaureuseõppe koreograafias ja omandanud magistrikraadi kultuuriantropoloogias. Alates 2023. aastast on ta Eesti Kunstiakadeemia doktorant ja nooremteadur.

Üritus on osa Kumu kunstimuuseumi näituse “Nad hakkasid kõnelema” publikuprogrammist. „Nad hakkasid kõnelema“ on rahvusvaheline grupinäitus, mis käsitleb keha ja keskkonna põimitust järskude keskkonnamuutuste ja nendest tingitud ebavõrdsuse ajastul. Tihti inimtegevuse tagajärjel toimuvad kiired keskkonnamuutused peegelduvad kohalikes elanikes ja kogukondades, kelle identiteet ja elatusallikad on tihedalt seotud maaga. Need avalduvad vaimse kannatusena, mis kehasse talletununa kandub edasi järeltulevatele põlvedele, kes tajuvad sidemete katkemist ümbritsevaga. Näitusel kohtub Eestis ja Baltikumis tegutsevate kunstnike looming Põhjamaade põlisrahvaste kunstnike omaga, rääkides keha ja maa ühendustunde taastamise võimalikkusest.