Dialoog. Mare Vint ja Jaanus Samma
Asukoht: 4. korrus, projektiruum
Kumu 4. korruse projektiruum on nõukogude aja Eesti kunsti püsiekspositsiooni mobiilne laiendus, mille üks eesmärke on luua dialooge eri põlvkondade kunstnike vahel.
Mare Vindi (1942) teoste juured on 1960. aastaste lõpu kunstis. Selle aja kultuuri kujundasid vastakad impulsid, kuid laiem muutus tollase noorema põlvkonna kunstis puudutas arusaama pildi olemusest ja funktsioonist. Pildi kese ja eesmärk ei olnud enam (tingimata) kunstniku eneseväljendus, vaid kujutiste maailma hakati nägema millegi eraldiseisvana, mis tegelikkust mõtestab, üldistab, mõnikord nihestab, aga ka korrastab. Mare Vindi joonistused ja graafilised lehed kujutavad loodusmotiivide ja arhitektuursete elementide kooslusi, pargimaastikke ja aiavaateid, otsides neis kujundites korduvust ja korrapära – midagi, mis ei lase inimese ja looduse kohtumist näha mitte ainult võitlusliku ning kaost tekitava, vaid ka tasakaaluka ja harmoonilisena.
2000. aastate teisel poolel kunstnikuna alustanud Jaanus Samma (1982) loomingu teemad, strateegiad ja ka maailm nende ümber näivad esmapilgul olevat Mare Vindi töödele diametraalselt vastandlikud. Tema kõige tuntum projekt, 2015. aastal Veneetsia biennaalil Eestit esindanud „NSFW. Esimehe lugu“ kõneleb legendaarse homoseksuaalist kolhoosiesimehe dramaatilisest elukäigust ning näitab Vindi ideaalmaastikega võrreldes hoopis teistsugust kultuurikihti Nõukogude Eestis. Ometi on lähemal vaatlusel nende kahe loomingus nii sarnaseid elemente (ka Samma töödes korduvad sageli pargimotiivid) kui ka küsimusi. Nad mõlemad lähtuvad igapäevasest, kuid estetiseerivad ja ülendavad seda piirini, kus tekib uus reaalsus: Vint argisest ülearust välja puhastades, Samma igapäevast ühtaegu nihestades ja õilistades.
Vindi ja Samma esimene ühisnäitus „Mare Vint. PARK. Jaanus Samma“ toimus 2010. aastal Tam Galeriis Tallinnas. Kumu näitusel peegeldab ja kommenteerib Jaanus Samma fotost ning kahest klassitsistlikust skulptuurist koosnev installatsioon Mare Vindi loomingut.
Kuraator: Anu Allas
Näituse kujundus: Jaanus Samma
Graafiline kujundus: Kätlin Tischler
Toetaja:
Eesti Kultuurkapital