Publikupäev näitusel „España Blanca y Negra. Hispaania maastikud Fortunyist Picassoni“ 24.08.2024 | 12.00

Kadrioru kunstimuuseum
Täispilet: Kadrioru kunstimuuseum
  • Perepilet: Kadrioru kunstimuuseum
  • Sooduspilet: Kadrioru kunstimuuseum
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
Ramon Casas. Härjavõitluse areen. Dateerimata. Erakogu, Barcelona. Galeria Senda loal
Teemaüritus

Hispaania maastike näitus tõi kokku meeliülendavad romantilised Hispaania vaated ja modernismi suurmeistrite tähtteosed. Elurõõmus ja päikeseline või sünge ja traagiline – Hispaania olemuse valge ja must pale avanevad läbi hiilgavate kunstiteoste.

Tule näituse lõpuüritusele, et tundma õppida osakest Hispaania kultuurist. Finissage’i programmis on (pool)abstraktse maastikumaali töötuba, mänguline pereprogramm ning ekskursioonid näitusel eesti, vene ja inglise keeles.

Päevakava:

Kell 12–15 Maastikumaali töötuba „Hullult vaba ja kaunis“
Barcelona kunstnik Joaquim Mir armastas üle kõige helgust ja värvi ning ammutas loomingulist jõudu Hispaania eriliste paikade maastikest, eelkõige Mallorca saare värvikirevast ja toona veel päris metsikust loodusest. Näituse finissage’i raames saavad kõik külalised luua oma fantaasiaküllased kirkad maastikud, kasutades pintsli asemel hoopis teistsuguseid vahendeid.
Oodatud on igas vanuses maalijad, nii kunstiharrastajad kui ka need, kel varasem kogemus puudub. Töötuba toimub Lossikooli ruumides muuseumi esimesel korrusel.

Kell 14 Viva España! Mänguline pereprogramm hispaania keele ja kultuuri tundmaõppimiseks
Tutvume hispaania kultuuri nurgakivide ja traditsioonidega koos hispaania filoloogi ja muuseumipedagoogi Maarja Paesaluga. Õpime mõned sõnad ja väljendid ning avastame flamenkotantsu haaravaid rütme. Programmi kestus 60 minutit.

Kell 15 Eriekskursioon „Hispaania maastikumaal ja Eesti reisikirjandus“
Kunstiteadlase Kerttu Männiste ringkäik näitusel tutvustab Hispaania maastikumaali alates selle kujunemisest 19. sajandil kuni elegantselt värvitundlike ja hullumeelselt vabade modernistlike suundumusteni – just sellelt viljakalt pinnaselt kasvas välja maailma kunsti radikaalselt muutnud Pablo Picasso. Hispaania maalikunstnike teostega tutvumise vahele kõlavad katked kirjanik Friedebert Tuglase raamatust „Teekond Hispaania“. Selle reisikirja kohta on öeldud, et pärast Tuglast pole ilma teda nimetamata enam võimalik eesti keeles Hispaaniast kirjutada. Tuglas oli 27-aastane, kui ta 1913. aasta talvel võttis ette ligi kolmenädalase reisi Hispaaniasse. Oma lühikese rännaku jooksul jõudis ta külastada tähtsamaid arhitektuurimälestisi, süveneda Hispaania maalikunstnike loomingusse ning hulkuda kohalikel tänavatel.

Kell 16 Giidiekskursioon näitusel (vene keeles)
Hispaania kunstnikke ja nende loomingut tutvustab giid Irina Danilova.

Kell 17 Kuraatorituur näitusel (inglise keeles)
Näituse üks kuraatoritest Aleksandra Murre tutvustab väljapaneku kontseptsiooni ja projekti teostamise tagamaid, pöörates tähelepanu nii 19. sajandi ja 20. sajandi alguse Hispaania kunstis toimunud arengutele ning tähtsamatele meistritele kui ka selle perioodi rahvusliku eneseteadvuse, oma maa rahvusvahelise kuvandi ja kultuuri olemuse debattidele.