Raamatu vägi
Muuseumitund „Raamatu vägi“ näitusel „Eesti raamat 500. Reliikviad“ on mõeldud III kooliastmele ning sobib täiendama 7. ja 8. klassi ajalookursust. Tunni eesmärk on aidata õpilasel määratleda ja mõista eri ajastuid Eesti ajaloos, tuginedes kirjalikele allikatele – nende kujunemisloole ja sisule.
Näitus, mis on pühendatud 500 aasta möödumisele esimese eestikeelse raamatu ilmumisest, tutvustab kirjasõna ajaloo reliikviad algusaegadest kuni rahvusliku ärkamiseni. Muuseumitunnis uurime haruldasi trükiseid ja arutleme nende sisu üle, vaadeldes muu hulgas keskaegseid kroonikaid ning varauusaegseid eesti keele käsiraamatuid ja grammatikaid. Paneme end ka proovile vanade tekstide lugemisel ja tõlgendamisel.
Muuseumitund lõimib ajalugu, eesti keelt ja kirjandust.
Märksõnad: keskaja lõpp, reformatsioon, rahvavalgustus, religioon, haridus, kirjasõna
Galerii
Tunni läbimisel õpilane:
- nimetab ja iseloomustab kõige varasemaid eestikeelseid trükiseid;
- arutleb ajaloosündmuste põhjuste ja tagajärgede üle;
- uurib, loeb ja mõtestab eesti kirjasõna ajaloo reliikviaid;
- seletab vanasõnade, kõnekäändude ja mõistatuste kujundlikkust ning tähendust;
- mõtleb loovalt ja leiab 18. sajandist pärit mõistatustele enda jaoks arusaadavaid paralleele.
Muuseumitund toetab põhikooli riikliku õppekava üldpädevusi, aidates
- tajuda, analüüsida ja väärtustada oma seotust teiste inimestega, ühiskonna ja loodusega, oma ning teiste maade ja rahvaste kultuuripärandi ja nüüdiskultuuriga;
- kasutada erinevaid õpistrateegiaid, rakendada õpitut eri olukordades ja probleeme lahendades ning seostada omandatud teadmisi varem õpituga;
- ennast selgelt ja asjakohaselt väljendada, arvestades olukordi ja mõistes suhtluspartnereid, ning esitada ja põhjendada oma seisukohti.
Muuseumitund kestab 90 minutit.
Tundi saab tellida eesti keeles.