Soosteri salailmad
Muuseumitunnis tutvume Ülo Soosteri loomingu näitel 20. sajandi modernistlike kunstivoolude ja nõukogude ajaga. Jõuame selgusele, millised teemad iseloomustavad Soosteri mitmekülgset kunsti ja arutame, kuidas mõjutas Soosteri elukäiku nõukogudeaegne poliitika.
Võtame rühmatöös vaatluse alla sürrealismi, kubismi ja abstraktsionismi tunnused ning improviseerime vabalt valitud teose põhjal soosterliku happening’i. Tunni lõpus kujundame näitusemuljete põhjal postkaardi, kasutades selleks Soosteri tuntud motiive nagu kala, muna või kadakas.
Märksõnad: nõukogude aeg, mitteametlik kunst, modernism, sürrealism, abstraktsionism, kubism, teadus ja ulme, happening, illustratsioon
Galerii
Tunni läbimisel õpilane:
- mõistab Ülo Soosteri loomingu tähtsust Eesti kunstimaastikul;
- toob näiteid, millised modernistlikud kunstivoolud avalduvad Soosteri loomingus ning kirjeldab nende eripärasid;
- iseloomustab Soosteri elu mõjutanud poliitilist olukorda;
- osaleb rühmatöös, avaldab oma arvamust ja väärtustab teiste seisukohti;
- loob Soosteri tuntud motiive kasutades postkaardi.
Muuseumitund toetab riikliku õppekava üldpädevustest kultuuri- ja väärtuspädevust, sotsiaalset pädevust, õpipädevust, suhtluspädevust ja ettevõtlikkuspädevust.
Muuseumitund kestab 90 minutit.
Tundi saab tellida eesti ja vene keeles.
Enne muuseumitundi
- Valige üks järgnevatest kunstnikest ning tutvuge tema eluloo ning loominguga: Pablo Picasso, Joan Miró, Salvador Dalí, René Magritte, Vassili Kandinsky, Piet Mondrian.
- Katsetage automaatkirjutamist: pange spontaanselt kirja mõned sõnad või laused, muretsemata teksti sidususe pärast. Lisage tekstile vabalt valitud tehnikas illustratsioon ja pange illustreeritud tekstidest kokku ühisnäitus.
Pärast muuseumitundi
Vaadake muuseumitunnis õpitu täiendamiseks Soosteri kujundatud multifilmi „Klaasharmoonium“
Vaadake Soosteri elukäigust tehtud dokumentaali „Mees, kes kuivatas rätikut tuule käes“
- Külastage Adamson-Ericu muuseumis Ülo Soosteri mõttekaaslase Kaja Kärneri loomingule pühendatud näitust „Kaja Kärner. Sõprus ja aeg“.