fbpx

Otsing

Tõnis Kahu loeng „Mõõta ja arvutada. Matemaatiline impulss popmuusikas“ 17.12.2020 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
Diann Bauer. Skalaarne võnkumine. 2018. Installatsioonivaade. Kunstniku loal. Foto: Rob Battersby
Diann Bauer. Skalaarne võnkumine. 2018. Installatsioonivaade. Kunstniku loal. Foto: Rob Battersby
Loeng või vestlus

Tõnis Kahu loeng „Mõõta ja arvutada. Matemaatiline impulss popmuusikas“

Kultuurikriitiku ja õppejõu Tõnis Kahu loeng tulevikunägemuste kujundikeelest.
Näituse “Murtud sümmeetriad” raames

Osalemine muuseumipiletiga, vajalik eelregistreerimine.
Registreerimine käivitub 2 nädalat enne sündmust.

Ekstaatiliste ja dionüüsiliste ambitsioonide kõrval on popmuusika üha enam otsinud – nii kõlaliselt kui ka imagoloogiliselt – geomeetrilist täpsust ja isegi turvalisust. Kui panna see tulevikuvisioonide keelde, võime popmuusikast avastada ka tasakaalustatud ökoloogilise mõtlemise püüde. Samas võiks endalt küsida, kas sellest on saamas omamoodi surnud punkt või leiame me ennast tõepoolest selliste helide saatel uues ja paremas maailmas. Kraftwerk, Brian Eno ja mitmed kaasaegsed näited aitavad ehk vastata, mida matemaatiliselt vormistatud heaolutunne võiks endast kujutada.

Tõnis Kahu (s 1962) on 1980. aastate keskpaigast olnud tegev muusika- ja kultuurikriitikuna ning alates 1990. aastatest ka õppejõuna erinevates Eesti kõrgkoolides. Viimased kümme aastat on tema peamiseks töökohaks olnud Tallinna Ülikool. 2006. aastal avaldas ta raamatu „Viis ja sõnad“, milles vaatles 40 parimat Eesti poplugu.

Näitus „Murtud sümmeetriad“ toob vaataja ette kunstnike tõlgendused osakestefüüsika keerulisest ja põnevast valdkonnast. Kõik eksponeeritud teosed on alguse saanud kunstnike residentuurides Euroopa Tuumauuringute Keskuses (CERNis). Näitusele on koondatud 12 kunstiteost, mille autoriteks on 11 eri riikidest pärit kunstnikku, kes loodusest ja mateeriast aru saamiseks süvenesid füüsika keerulisse keelde ja jälgisid laboris kavandatud elementaarosakeste füüsika katseid. Näitus annab aimu ka kunstnike ja CERNi teadlastest, inseneridest ja laboripersonalist koosneva kogukonna vahel tekkinud sünergiast.

Näituse kuraatorid on Mónica Bello ja José-Carlos Mariátegui.