Ulrike Plathi loeng „Antropotseen – kuidas olla inimene inimese ajastul?“ ja raamatuesitlus
Keskkonnaajaloolase Ulrike Plathi loeng teemal „Antropotseen – kuidas olla inimene inimese ajastul?“. Loengule järgneb näitusega „Kunst antropotseeni ajastul“ kaasneva raamatu esitlus.
Antropotseen on uus ajastu, milles inimene on saanud kõikvõimsaks. Loeng annab ülevaate võimalikest definitsioonidest, millal antropotseen algas. Samas kutsub see kaasa mõtlema inimeseks olemise ilu ja valu üle ning kunsti lunastavatele võimalustele uue narratiivi otsinguil.
Baltisaksa uuringute ja keskkonnaajaloo professor Ulrike Plath töötab Tallinna Ülikoolis ning Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuses. Ta on tegelenud Baltimaade toidu-, aianduse-, kliima- ja loomaajalooga, samuti baltisaksa kirjakultuuriga. Oma töödes viib ta kokku interdistsiplinaarseid keskkonnauuringuid kohaliku ajalooga. Aastast 2020 juhib ta interdistsiplinaarset teadusprojekti Eesti keskkonnaliikumistest 20. sajandil ning on alates 2011. aastast töötanud Euroopa keskkonnaajaloo seltsi erinevatel juhtivatel kohtadel.
Näitusega kaasnevas raamatus avatakse kunsti ja keskkonna suhete uusi vaatenurki ning vaadeldakse, kuidas on kunstnikud keskkonna- ja jätkusuutlikkuse teemadega suhestunud nii minevikus kui ka kaasajal. Raamatust võib leida eri valdkondade ekspertide keskkonnateemalisi artikleid, kunstiteoste lähianalüüse ning intervjuusid kunstnike ja kujundajatega. Raamatut saab esitlusel soetada soodushinnaga.
Näitus „Kunst antropotseeni ajastul“ koondub kolme telje ümber: Eesti 19. sajandi ja uuema kunstiajaloo ümbermõtestamine ökokriitilisest vaatenurgast; tänapäeva kunstnike, muuseumi ja teadlaste koostöö; rohepöörde võimalikkus näituseloomes ja kunstimuuseumis.