Vaadeldes Malle Leisi: Sandra Jõgeva ja Liisa Kaljula
Temaatiline tuur Malle Leisist näitusel „Raamist lahti. Leis, Tabaka, Rožanskaitė“. Ekskursiooni viivad läbi installatsiooni- ja etenduskunstnik Sandra Jõgeva ning kunstiteadlane Liisa Kaljula.
Ekskursioonil tutvustatakse Malle Leisi loomingulist tausta ja loomeprotsesse nii isikliku kui ka kunstniku- ja kunstiteadlase pilgu läbi.
Vaadeldakse Leisi kunstnikupositsiooni ja kunstiideaale ning arutatakse, kuivõrd need ühiskondlike ja poliitiliste raamistike tõttu ajas muutusid.
Räägitakse, millised olid hilisnõukogude ajal kunstnikele seatud piirid ning kuidas Malle Leis neid oma loomingus ületas; kuidas on Malle Leis ja Sandra Jõgeva vastu astunud kunstimaailma reeglitele ning kuidas on kunstnike perekonnas üleskasvamine mõjutanud Jõgeva loomingulisi valikuid.
Millised on olnud põlvkondade vahelised mõjutused ning kas, ja milliseid kokkupuutepunkte leiab Sandra Jõgeva enda ja oma ema seisukohtade ja esteetiliste põhimõtete vahel?
Sandra Jõgeva (1976) on installatsiooni- ja etenduskunstnik, kuraator, kirjanik, kriitik ning dokumentaalfilmide režissöör. Tema looming põhineb hierarhiatele vastanduvale retoorikale, paljastades ebavõrdsust ja ressursside ebaõiglast jaotumist. Ta on olnud kunstirühmituste Avangard (2000–2006) ja Pink Punk (2003–2006) asutajaliige ning esinenud kunstnikuna Eestis, Lätis, Leedus, Prantsusmaal, Saksamaal, Islandil, Uus-Meremaal ja Ameerikas. Sandra Jõgeva on saanud bakalaureusekraadi maali (2000) ning magistrikraadi interdistsiplinaarsete kunstide erialal (2002) Eesti Kunstiakadeemias.
Galerii
Üritus on osa näituse „Raamist lahti. Leis, Tabaka, Rožanskaitė“ publikuprogrammist. Näitus keskendub kolme Balti naiskunstniku, Malle Leisi (1940–2017), Maija Tabaka (1939) ja Marija Teresė Rožanskaitė (1933–2007) 1970.–1980. aastate loomingule hilisnõukogude keskkonnas. Kõik kolm astusid vastu tollase kunstimaailma reeglitele nii oma tavapärasest erineva eneseesitlusega kui ka ruumiloome viiside ja kunstnikuks olemise peegeldustega.