Teadusprojekt võtab vaatluse alla Eesti alal tegutsenud maalijate tsunftide tegevuse 17. – 19. sajandil.
Eesmärk on lai multidistsiplinaarne lähenemine, mis põimib kunstiajaloolist käsitlust sotsiaalajaloo vaatenurgaga ning kaasab konserveerimise, tehnilise kunstiajaloo, arhiivinduse ja museoloogia aspekte. Kes olid need gildide institutsionaalsetes raamides tegutsenud meistrid, milline oli nende päritolu ja sotsiaalne staatus, kuidas nägi välja nende ametialane karjäär, millised olid tsunftimaalijate tegevusvaldkonnad ning kuidas need muutusid ajas, kui palju nende loomingust on tänapäevani säilinud? Uurimisprojekt seob omavahel arhiiviandmeid ja ajaloolisi materiaalse kultuuri objekte ning vaatleb kohalikku tsunftisüsteemi osana laiemast Läänemere-regiooni hõlmanud võrgustikust.
Projekt avardab oluliselt meie teadmisi siinsetest kunstipraktikatest ning nendega seotud institutsioonidest ja loob seeläbi konteksti seni vähe tähelepanu leidnud tsunftikunsti hindamiseks annab parema pildi kunsti tehnikate ning teadmiste arengust ning levikust, avab omaaegse maalijate väljaõppe tausta asetab siinse kunstivälja suuremasse hilishansa Läänemere ruumi haaravasse kunstnike ning maalijate võrgustikku toob käibesse mitmed seni unustatud meistrite nimed ning nende tööd pakub häid võimalusi loodusteaduste ning humanitaarteaduste dialoogiks loob uusi võimalusi viia läbi töötubasid, seminare ja konverentse võimaldab rakendada uurimisöö tulemusi kohaliku kultuuripärandi tutvustamisel kodu- ja välispublikule (sh näitus, kataloog).
Töörühm: Hannes Vinnal (vastutav täitja, EKA), Hilkka Hiiop (EKA), Kadi Polli (EKM), Triin Kröönström (TLM), Signe Vahur (TÜ), Kristiina Ribelus (EKA), Varje Õunapuu (EKA).
Koostööpartnerid
Eesti Kunstiakadeemia (juhtpartner)
Eesti Kunstimuuseum
Tallinna Linnaarhiiv
Tartu Ülikool
Projekti koduleht: https://www.artun.ee/tsunftimeistrid-provintsilinnade-kunstilooming-uuenduse-ja-traditsiooni-vahel-17-19-sajandil/