fbpx

Otsing

Avaldatud 15.10.2020 | 12.27

Ackermanni projekti meeskond pälvis Muinsuskaitseameti aastapreemia

Ackermanni kujud

2020. aasta parimateks muinsuskaitseuurijateks pärjati uurimisprojekt “Christian Ackermann – Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas” meeskond. Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kunstimuuseumi ja Eesti Evangeelne Luterlik Kiriku ühisprojektis osalevad Eesti Kunstimuuseumist põhitäitjatena Tiina-Mall Kreem ja Isabel Aaso-Zahradnikova, täitjatena Merike Kurisoo ja Tarmo Saaret.

Projekti eesmärk on äratada unustusehõlmast Christian Ackermann – Eesti barokiajastu skandaalseim ja andekaim kujur. Ackermann on meister, kes väärib tähelepanu mitte ainult Eesti, vaid kogu Baltikumi kontekstis – oma elu ja loominguga on ta sidunud/seob siinse (kunsti)kultuuri läänepoolse Euroopaga. Juba oma eluajal antiik-kreeka kujuri järgi „Tallinna Pheidiaseks” tituleeritud Ackermann murdis end välja aastasadu püsinud jäigast tsunftisüsteemist. Tema töökojas valmisid aastatel 1680–1710 kõik Põhja-Eesti kaunimad altariseinad, kantslid ja vapp-epitaafid, krutsifiksid jt kirikusisustuselemendid. Projekti kajastab põhjalik veebisait, 6. novembrist avaneb Niguliste muuseumis publikule näitus „Christian Ackermann. Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas”.

Äsja lõppenud Muinsuskaitseameti aastapreemiate jagamisel anti preemiad neljateistkümnele möödunud aasta kõige silmapaistvamale restaureerimistööle, uusehitisele ajaloolises keskkonnas, inimesele, avastusele ja teole.

Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie tõi oma aastapreemiate jagamisel peetud kõnes välja, et kevadine eriolukord pani kultuuripärandile positiivses mõttes suure surve ja ootused: „Inimeste huvi kultuuripärandi vastu oli sellel suvel enneolematult suur – pargid, lossid, varemed, väikemuuseumid ja mõisad nautisid külastajate tähelepanu.“ Tänavused preemiasaajad annavad tema sõnul tunnistust, et meie kultuuripärand on suureks huviks valmis. Eesti on saanud rikkamaks suure hulga silmapaistvalt restaureeritud hoonete, kunstimälestiste ning avaliku ruumi võrra, mida aitavad hoida oma ala tõelised professionaalid ning mitmekesisest elukeskkonnast hoolivad inimesed.

Fotod ja pikemad kirjeldused kõigi tunnustatavate kohta leiab lingilt: https://bit.ly/2SVQDDv