fbpx

Otsing

Avaldatud 06.03.2020 | 11.24

Adamson-Ericu muuseumi näitus „Laval ja lõuendil“ on nüüd avatud Tartu Linnamuuseumis

Näitus "Laval ja lõuendil" on nüüd avatud Tartu Linnamuuseumis

Alates 7. märtsist Tartu Linnamuuseumis avatud Eesti Kunstimuuseumi kuraatori Kerttu Männiste näitus ”Laval ja lõuendil” toob vaatajate ette 20. sajandi esimesel poolel tegutsenud Eesti kunstnike vabaloomingu kõrvuti samade autorite poolt teatrilavadele looduga. Näitus oli möödunud suvel avatud Adamson-Ericu muuseumis.

Näitus “Laval ja lõuendil” kõrvutab 20. sajandi esimesel poolel tegutsenud kunstnike vabaloomingut samade autorite poolt teatrilavadele loodud kujundustega. Erinevalt vabaloomingust on lavakujunduste puhul loominguline vabadus piiratud: kunstnikul tuleb lähtuda näidendist, režiist, teatri tehnilistest võimalustest jm. Näitus annab võimaluse märgata, millisel kujul ilmnesid modernistlikud suundumused kummaski kunstivaldkonnas ja kuidas väljendusid autorid erinevates loominguvaldkondades.

“On hea meel, et näitus on saanud n-ö “teise vaatuse” ja võimaluse rõõmustada Tartu kunsti-, teatri- ja muuseumisõpru värvika ja vaheldusrikka väljapanekuga,” ütles kuraator Kerttu Männiste. “Võrreldes Adamson-Ericu muuseumis toimunud näitusega on Tartu Linnamuuseumis eksponeeritud näitusekomplekt tartulikum: näituselt leiab teatrikunstnik Voldemar Haasi kavandeid, kelle teatritee kulges aastatel 1923–1937 Vanemuise teatris, samuti on laiema teostevalikuga esindatud Roman Nymani, Aleksander Tuurandi ja Henrik Olvi looming.”

Näitusel on esindatud Roman Nymani, Ado Vabbe, Henrik Olvi, Peet Areni jpt teosed. Eksponaadid pärinevad Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi, Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi ning Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse kogudest.

Näituse kuraator on Kerttu Männiste, kujundaja Mae Kivilo. 7. märtsil kell 15 tutvustab kuraator Kerttu Männiste eksponeeritud kunstnike loomingut ja dekoratsioonikunsti osa selles.