fbpx

Otsing

Avaldatud 14.06.2022 | 09.03

Ado Vabbe loomingu näitus jõuab Tartusse

Ado Vabbe. Naine ja mees (Kompositsioon kahe figuuriga). 1924. Eesti Kunstimuuseum

18. juunil avatakse Tartus, Tartmusis näitus “Ado Vabbe. Wunderbar”. Tegu on 2021. aastal Kumus avatud ja seni suurima Vabbe loomingu näitusega, millest on Tartu konteksti rõhutamiseks esile toodud kunstniku Pallase periood.

Tartus avatav näitus kasvas välja 2020. aastal Kumu kunstimuuseumis toimunud suurest ülevaatenäitusest. Tartule omaselt on sel näitusel eraldi esile toodud Pallase peatükk Vabbe eluloos ja seda just läbi tema õpilaste loomingu. Näitusega kaasneb rohke pildimaterjaliga põhjalik monograafiline käsitlus Ado Vabbest, mis jäi lahkunud kunstiajaloolase Tiiu Talvistu (1955–2020, töötas Tartu Kunstimuuseumis 1974–2016) viimaseks uurimustööks. Põhjalikku, piltidega monograafiat saab soetada Eesti Kunstimuuseumi e-poest.

Ado Vabbe (1892–1961) on kahtlemata üks kirkamaid tähti ja intrigeerivamaid peatükke Eesti kunstiloos. Vabbe looming ja pedagoogitöö legendaarse õppejõuna on mõjutanud mitut põlvkonda Eesti kunstnikke. Näitus tutvustab kunstniku 50-aastase loometee erinevaid perioode ja neis keskseks kujunenud motiive. 1914. aastal esmakordselt näitusel üles astunud noore kunstniku elu kulges tõusujoones. Tal oli võimalus õppida kunsti Münchenis ja täiendada oma kunstialaseid teadmisi elamusrohkel Itaalia reisil. Esimese maailmasõja ajal elas ta Venemaa kunstikeskustes Moskvas ja Peterburis, tõestas end viljaka illustraatorina ning osales 1918. aastal Pallase kunstiühingu asutamisel. Vabbe teadmised Euroopa uuematest kunstivooludest ei põhinenud seega vaid loetud kirjandusel – ta kasvas kunstnikuks pulbitseva kunstielu keskel. Kirjanik August Gailit nimetas Vabbet kirglikuks kornetiks, kes sammub tantsides ešeloni ees. Pärast Eesti Vabariigi sündi sidus Vabbe ennast Pallase kunstikooliga, olles selle legendaarne õppejõud kuni kooli sugemiseni Nõukogude ajal. Tema käe all õppisid mitmed hilisemad Eesti kunsti suurkujud: Johannes Võerahansu, Karin Luts, Karl Pärsimägi, Elmar Kits, Endel Kõks jpt.

Kuraatorid: Tiiu Talvistu ja Mary-Ann Talvistu