fbpx

Otsing

Avaldatud 28.12.2022 | 11.08

Anu Allas pälvis näituse “Mõtlevad pildid” eest Eesti Kunstiakadeemia loomepreemia

Veel teostega täitmata saal näitusel "Mõtlevad pildid". Foto: Paco Ulman

Eesti Kunstiakadeemias jagati loome-, teadus- ja kolleegipreemiaid ning ühe loomepreemia pälvis Anu Allas Kumu näituse “Mõtlevad pildid” kureerimise eest. Preemia anti žürii sõnastuses “näituse “Mõtlevad pildid” rahvusvahelise ja kõrgetasemelise kureerimise eest vaatamata ebasoodsatele oludele”. Näituse kuraatoriteks olid Anu Allas (EKA), Liisa Kaljula (EKM) ning Jane Sharp (Zimmerli Kunstimuuseum ja Rutgersi Ülikool), näituse kujundas Mari Kurismaa.

Alates 2016. aastast koostöös Ameerika Ühendriikides asuva Zimmerli Kunstimuuseumiga ette valmistatud uurimusliku näituse „Mõtlevad pildid“ keskmes pidi olema Baltimaade ja Moskva kunstnike dialoog 1970.–1980. aastatel. Paar nädalat enne näituse avamist alustas Venemaa Ukraina vastu sõda ning dialoogi pidamine lähiajaloo teemadel sai täiesti uue konteksti. Kumu suures saalis esialgu sõjavastase protestina ilma teosteta avatud näitus „Mõtlevad pildid” hakkas alates aprilli teisest poolest täituma teostega. Igasse teemaruumi lisandus paarinädalase intervalliga üks teos või teosteseeria, mis avas selle teema tuuma või astus dialoogi varasemate teostega. Antud lahendusega soovis muuseum esitada küsimusi kaasaja teravaimate sündmuste kohta ja panustada arutellu kultuuri rolli üle praeguses olukorras.

Kunstiakadeemia annab igal aastal õppejõududele välja kolm loomepreemiat, mille eesmärk on esile tõsta EKA-s õpetavate kunstnike, disainerite, arhitektide, restauraatorite ja kuraatorite loomingut, mis on käesoleva aasta jooksul lõpetatud või avalikkusele esitatud. Preemia antakse kas koosseisulisele või koosseisuvälisele õppejõule, kes on EKA õppesse püsivalt ja ulatuslikult panustanud. Tänavused loome-, teadus- ja kolleegipreemiate laureaadid kuulutati välja 22.detsembril toimunud EKA aastalõpuüritusel.