fbpx

Otsing

Avaldatud 21.01.2021 | 15.49

Baltisaksa kunstniku maalitud portree saab uue elu Kumu püsiekspositsioonis

Carl Timoleon von Neff. Abikaasa portree. 1856. Eesti Kunstimuuseum

Baltisaksa kunstniku Carl Timoleon von Neffi teose “Abikaasa portree” uue raami otsingud on edukalt lõpule jõudnud ning teos saab endale silmapaistva koha ja uue hingamise 17. veebruaril avatavas Kumu püsiekspositsioonis.

Carl Timoleon von Neffi meisterlik maal oma abikaasast on Eesti kunstiajaloo ja Eesti Kunstimuuseumi au ja uhkus. 2006. aastast on portree kuulunud Kumu püsiekspositsiooni ja käinud paljudel näitustel. Kahjuks on maali originaalraam aga ammu hävinud. Ümar- ehk tondoformaadis raamide valmistamise oskust Eestis kohapeal ei ole ning nii jäi töö aastakümneteks ilma raamita.

Veebruaris 2021 avatakse Kumu kunstimuuseumis uus Eesti kunsti püsiekspositsioon “Identiteedimaastikud: Eesti kunst 1700–1945”. Seal on Neffi „Abikaasa portree“ plaanitud kesksele kohale – installatiivsele baltisaksa portreeseinale „Puri“.

Uut ja pikaajalist ekspositsiooni arvestades otsis muuseum hädavajalikku raami, mida Neffi maal on kaua oodanud. Kuna teos on suur (diameeter 145 cm) ja ebastandardse kujuga, osutus raami leidmine keeruliseks ka rahvusvaheliselt. Õige raamimeister leiti lõpuks Hispaaniast, kus see valmib üle 40 aastase staažiga raamitootja Gaspar Agustini töökojas. Raami paneb kohapeal kokku ja viimistleb Eesti Kunstimuuseumi raamikonservaator Sirje Säär.