fbpx

Otsing

Avaldatud 02.01.2020 | 09.34

Eerik Haameri nimelise kunstiauhinna pälvisid Juta Kivimäe ja Isabel Aaso-Zahradnikova

Maire Männiku näituse vaade

Eerik Haameri kunstiauhinna žürii otsustas määrata 2019. aasta preemia Juta Kivimäele ja Isabel Aaso-Zahradnikovale, seoses skulptor Maire Männiku näitusega Kumus.

„Laureaadi esitaja Kunstiühing „Pallas“ ja auhinna žürii leiavad, et kunstiteadlane Juta Kivimäe ja restauraator Isabel Aaso-Zahradnikova väärivad Eerik Haameri nimelist kunstiauhinda ühe olulisema Eesti pagulaskunstniku Maire Männiku loomingu päästmise ja nähtavakstegemise eest,“ ütles žürii esinaine, Saaremaa vallavalitsuse abivallavanem Helle Kahm.

„Maire Männiku loomingu särav uuestisünd Eestis väärib erilist esiletõstmist ja tunnustust. Seda mitte üksnes eesti naiskunsti käsitlemise laines, vaid terve meie kunsti tundmise seisukohast,“ kirjeldas Kahm žürii otsust.

Juta Kivimäe koostatud ja Aaso-Zahradnikova kujundatud näitus “Maire Männik. Eesti legend Pariisis” toimus 2019. aasta lõpus Kumu Kunstimuuseumis, eksponeerides nii kunstniku realistlikku kui ka abstraktset loomingut, nii suuremahulisemaid skulptuure kui ka medaleid ja portreid.

Maire Männik (1922–2003) sündis Tartus ja suri Pariisis, alustas kunstiõpinguid Teise ilmasõja aegses Kõrgemas Kunstikoolis „Pallas” ja jätkas paguluses, põhiliselt Pariisis, kus ta tegutses ja töötas kõigi raskuste ja katsumuste kiuste suurema osa oma elust.

Kunstiauhinna nominendid olid lisaks võitjatele veel Liina Siib, Diana Tamane, Raul Meel, Bita Razav ja Al Paldrok.