fbpx

Otsing

Avaldatud 06.01.2023 | 09.02

Eesti Kunstimuuseum avas Tallinna bussijaamas uue repronäituse

Repronäitus Tallinna bussijaamas. Foto: Eesti Kunstimuuseum

Tallinna bussijaamas saavad nii reisijad kui ka töötajad vaadata uut pop-up näitust, mis sedakorda heidab pilgu reisimisele: bussijaama akendele on valitud Eesti Kunstimuuseumi kogust teosed neilt eesti kunstnikelt, kes on kujutanud reisimist ning mõtisklenud teelolemise üle. Mitmeaastase koostöö tulemusena on jõudnud eri teemadel repronäitused nii Tallinna kui ka Tartu ja Rakvere bussijaamadesse.

Uue repronäituse Tallinna bussijaama akendel avavad Erna von Brinckmanni humoorikad koomiksilaadsed stseenid albumist „Mälestused suviselt matkalt 1936“, mis sündisid autori kingitusena kunstnikust sõbrale Oskar Sädekile ning kujutavad nende ühiseid suviseid matku peamiselt Ida- ja Kagu-Eestisse. Ootesaali akendel näeb aga reprokleebistena teoseid sellistelt kunstnikelt nagu Jaan Elken, Jüri Arrak, Lydia Mei, Märt Bormeister, Aleksander Peek, Eduard Ole ja Tiit Pääsuke. Iga teose juurde on Eesti Kunstimuuseumi koguhoidjad kirjutatud ka lühikese huvipakkuva saateloo.

Eesti Kunstimuuseum on bussijaamade ning neid haldava T grupp OÜ-ga koostööd teinud juba mitu aastat, tuues kunsti pop-up näituste formaadis inimestele lähemale – meie igapäevasesse avalikku ruumi.
Eesti Kunstimuuseumi turundus- ja teenindusvaldkonna juht Piret Järvan kirjeldab koostööd Tallinna bussijaamaga, mis jätkub pärast esimest, skulptor Christian Ackermanni loomingust inspireeritud väljapanekut: „Tallinna bussijaam tegi 2020. aasta lõpus Eesti Kunstimuuseumile toreda ettepaneku koostööks ning 2021. aasta alguses valmis ootesaali akendel omalaadne väljapanek Ackermanni ainetel. Suveperioodil vahetasid selle välja maastikumaalid. Nüüd oleme jõudnud temaatiliselt bussijaamale lähedalasuvasse valdkonda: reisimisse ja liikumisse. Loodame, et väljapanekutega avalikus ruumis üllatame rõõmsalt paljusid ja teoste originaale tullakse vaatama ka Eesti Kunstimuuseumi viide filiaali.“

Pärast esimest õnnestunud koostööd Tallinna bussijaamaga loodi 2022. aasta alguses sarnane näitus ka Rakvere bussijaamas. Sealse pop-up näituse fookuses on Rakvere linn, kohalikud vaatamisväärsused ning kunstnike tõlgendused ja vaated Rakvere maamärkidest ning Rakvere kontekstis tähenduslikest ajaloosündmustest.
Samuti avati 2022. aasta suvel näitus Tartu bussijaamas. Seal pakuvad siiani elamust just Tartu linna ja maakonnaga seotud teosed ning eesti kunstnike loodud vaated Tartu linnale ja maastikele. Väljapanekut täiendavad lühikesed taustalood, mis avavad kunstnike ja teoste seoseid Tartuga.

Graafiline kujundus: Tuuli Aule
Teoste saatetekstid: Darja Jefimova, Elnara Taidre, Kristiina Tiideberg