fbpx

Otsing

Avaldatud 19.08.2022 | 10.24

Avanes Tartuga seotud teoste repronäitus Tartu Bussijaama ootesaalis

13. augustist pakub Tartu Bussijaamas külastajatele silmailu Eesti Kunstimuuseumi kogust pärit Tartu-teemaliste teoste reproduktsioonide näitus. Väljapanekut täiendavad lühikesed taustalood, mis avavad kunstnike ja teoste seoseid Tartuga.

Väljapanek on Tartu Bussijaama akendele toodud reprokleebiste kujul, mis võimaldab nii mõndagi teost vaadata teises valguses. „Näitusele sai valitud tööd Eesti kunstnikelt, kelle puhul on teada nende tihe seos Tartuga. Näiteks Valve Janov, kes moodustas oma mõttekaaslastega mitteametliku kunstirühmituse Tartu sõpruskond ning kelle eksperimentaalset loomingut on nimetatud ka Karlova avangardiks. Või Karl Pärsimägi, keda on Pallase õpilasena ja tema värvikireva maalilaadi tõttu kutsutud ka Tartu Matisse’iks. Lisaks on näitusel ka võib-olla ehk mitte nii tuntud teosed Eduard Wiiraltilt, Villem Ormissonilt, Linda Kits-Mägilt ning Villu Järmutilt ja Enn Kärmaselt,“ kirjeldas Eesti Kunstimuuseumi turundus- ja teenindusvaldkonna juht Piret Järvan.

Hiljuti uuenduskuuri läbinud Tartu Bussijaama külastab 1,5–2 miljonit inimest aastas. „Tartu Bussijaama haldava T grupp OÜ 30. juubeli puhul soovisime külastajate jaoks bussijaama ilmet värskendada ning pakkuda bussiooteajaks killukest kultuurielamust. Kuna Tartu on ülikoolilinna kõrval olnud ka kunstilinn, kus on alguse saanud paljude Eesti kunstnike loometee ning kus kunstielu on pidevalt keenud, leidsime, et just Eesti kunst võiks olla see, mis külastajaid ootesaalis vastu võtab,“ ütles T grupp OÜ turundus- ja kommunikatsioonjuht Kadriann Raud.

Pop-up näitus on osa Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Bussijaama haldava T grupp OÜ koostööst, mille raames on kunstiteosed toodud argielu keskele, varem näiteks Tallinna ja Rakvere Bussijaama ootesaali.

Eesti Kunstimuuseumi ja T grupp OÜ koostöö algas 2020. aasta lõpus Christian Ackermanni skulptuuride röntgenfotode väljapanekuga Tallinna Bussijaamas ning jätkus 2021. aasta suvel maastikumaalide repronäitusega Eesti Kunstimuuseumi filiaalide püsinäitustelt. 2022. aasta märtsis lisandus Virumaa-teemaliste teoste reprode väljapanek ka Rakvere Bussijaama.

Tartu näituse teoste tekstid koostasid Eesti Kunstimuuseumi koguhoidjad Darja Jefimova ja Elnara Taidre. Kujundas Tuuli Aule.