fbpx

Otsing

Avaldatud 18.03.2021 | 15.23

Eesti Kunstimuuseumi kogusse lisandus möödunud aastal mitmeid uusi teoseid

Herkki-Erich Merila. Tallinn põleb. 1989. Eesti Kunstimuuseum

2020. aastal täienesid EKMi kogud väga eriilmeliste teostega, traditsioonilistest maalidest ja graafikast fotode, installatsioonide ja arhiivimaterjalideni. Teoste valmimise ajavahemik ulatub 18. sajandi teisest poolest kaasajani. Valikut uutest tulmetest koos koguhoidjate kommentaaridega on võimalik vaadata EKMi kodulehel.

Maalikogu oluline lisandus on Eesti rahvusliku kunsti ühe alusepanija Ants Laikmaa varasesse loominguperioodi kuuluv „Arne Hanko portree“ (1915). 20. sajandi teise poole maalikunsti näited on Silvia Jõgeveri ja Ando Keskküla teosed. Viimase „Trofeed“ (1977) omandati EKMi kogusse pärast kunstniku isikunäitust Kumus 2020. aastal, kus seda maali ka eksponeeriti. Kaasaegset maalikunsti EKMi uute tulmete seas esindavad noored naiskunstnikud Sirja-Liisa Eelma ja Kristi Kongi.

Graafikakogu täienes muuhulgas mitmete Eestis tegutsenud baltisaksa kunstnike töödega. Haruldane Anna von Maydelli mööblikavand 20. sajandi algusest oli esmalt eksponeeritud Kumus 2019-2020 toimunud naiskunstnike näitusel „Eneseloomine“. See kavand kui traditsioonilise kunsti mõistet laiendav teos on osa ka Kumu uuest püsiekspositsioonist „Identiteedimaastikud“. Ka Vello Vinna graafilised teosed omandati EKMi kogusse pärast kunstniku loomingu suurt ülevaatenäitust Kumus 2020. aastal.

Välisgraafika kogu täienes mitmete mappidega, mis seni olid hoiul EKMi raamatukogus. Mappides olevad graafilised lehed on omaette kunstiteosed, mida on otstarbekam hoida ja esitleda muuseumikogus. Tänu niisugustele lisandustele täienes uute nimedega EKMi heatasemeline Saksa 20. sajandi alguse ekspressionistlike graafikute kogu. Samuti lisandus uusi autoreid suurde Vene graafika kollektsiooni. Nikolai Šahhovskoi poliitiliste karikatuuride sari (1914-1915) kui näide Esimese maailmasõja aegsest ideoloogilisest kunstist on haruldane Eesti muuseumide kogudes tervikuna.

Nüüdiskunsti kogusse omandati nii praegu tegutsevate kunstnike varasemaid, klassikaks muutunud teoseid nagu Herkki Erich Merila ikooniline foto „Tallinn põleb“ (1989) või Peeter Lauritsa fotoseeria „Paabeli torn“ (1992) kui ka uusi, 2019. aastal loodud teoseid. Anu Vahtra teos „Eemaldamise teel tervikuni“ (2019) valmis spetsiaalselt Kumus toimunud näituse jaoks, kus autor astus dialoogi Ameerika autori Gordon Matta-Clarki installatsioonidega. Ka kogusse omandatud Tommy Cashi teosed olid esmalt eksponeeritud menukal Tommy Cashi ja Rick Owensi näitusel Kumus 2019. aastal.

Järjest enam leiab näitustel ja uurimisprojektides kasutust EKMi arhiiv, mis sisaldab dokumente, kirju ja fotosid kunstnikest ja kunstielust. Ka möödunud aastal lisandus arhiivi palju põnevat materjali, mis avavad tuntud kunstnike tegevust uuest küljest. Skulptor August Weizenbergile saadetud kirjad iseloomustavad teda kui aktiivset ühiskonnategelast. Kunstnik Priidu Aaviku kui väljaõppinud meremehe materjalide hulka lisandunud fotod merereisidest annavad aimu tema mereteemaliste maalide motiivide päritolust.