Avaldatud 29.06.2021 | 09.01

Eesti Kunstimuuseumi uurimisprojekt pälvis Põhjamaade Kultuurifondi rahastuse

Bollnäsi altariretaablit avavad Tarmo Saaret ja Lars Nylander. Foto: Eesti Kunstimuuseum
Sittow Põhjas

Eesti Kunstimuuseumi ja Hälsinglandi muuseumi (Rootsi) ühine uurimis- ja näituseprojekt „Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes“ sai Põhjamaade Kultuurifondi rahastuse.

Põhjamaade Kultuurifond (Nordisk Kulturfond) on Põhjamaade kultuurikoostööle suunatud rahvusvaheline fond, mis toetab kõrgetasemelisi kunsti- ja kultuuriprojekte. Fond toetab Eesti ja Rootsi ühisprojekti 250 000 Taani krooni ehk 33 600 euroga. Toetus on suunatud Eestis ja Rootsis aastatel 2022 ja 2023 toimuvatele näitustele ja publikuprogrammidele.

Eesti Kunstimuuseumi ja Hälsinglandi muuseumi uurimisprojekt „Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes“ keskendub kahele hiliskeskaegsele altariretaablile, Tallinna Kannatusaltarile ja Bollnäsi Püha Hõimkonna altariretaablile. Mõlemad teosed on seotud Tallinnas sündinud ja siin tegutsenud ning Madalmaades õppinud rahvusvaheliselt tuntud maalikunstniku Michel Sittowiga (u 1469–1525). Kunstiajalookirjutuses on arvatud, et Bollnäsi altariretaabel võis olla valminud Tallinnas. Uurimisprojekt tõstatab Tallinna kui hiliskeskaegse kunstikeskuse küsimuse ning vaatleb siinset kunstiproduktsiooni Läänemere-ruumi kontekstis. Tallinn oli hiliskeskajal Läänemere-äärne kunstikeskus. Kunstiteoseid telliti Tallinnast nii Rootsi kui ka Soome. Rahvusvaheliselt tuntud maalikunstnik Michel Sittow töötas pärast suurepärast rahvusvahelist karjääri oma kodulinnas kohalike ja Skandinaavia klientide jaoks. Projekt käsitleb neid kunstilisi, sotsiaalseid ja kaubanduslikke sidemeid ja võrgustikke ning rännuteid.