fbpx

Otsing

Avaldatud 20.06.2023 | 10.46

Evy Jokhova performance’i teine osa: mahamaetud toidu üleskaevamine

""
Mai alguses toimus Evy Jokhova performance´i esimene osa. Erakogu

Kumu kunstimuuseumi näituse „Kunst antropotseeni ajastul“ programmi kuuluval üritusel toimub Evy Jokhova performance’i raames hapendatud toidu üleskaevamise rituaal.

Näituse „Kunst antropotseeni ajastul“ programmi kuuluv üritus algab Kumu kunstimuuseumi näitusesaalis 21. juuni õhtul kell 17 toiduteemalise ekskursiooniga näituse kuraatori Linda Kaljundi juhtimisel. Edasi liigutakse sisehoovi, kus leiab aset hapendatud toidu üleskaevamise rituaal ja peetakse piknikku. Üritusel saavad huvilised maitsta nii kunstniku fermenteeritud toite kui ka näituse kujundaja Maria Muuki iseküpsetatud leiba. Võimalusel tuleks aga kaasa võtta oma klaas või tass.

Toidu mahamatmine alternatiivina selle külmikus hoidmisele on esivanematelt laenatud toidu säilitamise meetod. Mai alguses mattis Evy Jokhova oma performance´i esimese osa raames anumad käsitsi korjatud hooajaliste metsaandidega maha ja kattis need mullakuhilaga. Kohta, kuhu toit maa alla hapnema jäeti, valvab aiapäkapikk, nagu kaardil aarde peidukohta tähistav X. Nüüd on aeg anumad üles kaevata, murda leiba ja maitsta aprilli lõpus pärast viimaste lumeriismete sulamist korjatud metsaande. Üritus on osa Jokhova teosest „Geoloogilist aega oodates“ (2023).

Evy Jokhova on multidistsiplinaarne kunstnik, kes elab ja töötab Lissabonis ja Tallinnas ning kelle praktikad on seotud sotsiaalantropoloogia, arhitektuuri, filosoofia ja kunsti suhetega. Ta tegeleb joonistamise, skulptuuri, installatsiooni, toidu, filmi ja performance’iga, püüdes ületada lõhesid nende valdkondade ja neile omaste hierarhiliste struktuuride vahel. Londoni Royal College of Art’i ja Goldsmiths College’i lõpetanud Jokhova on pälvinud mitmeid tunnustusi, nende hulgas Ühendkuningriigi kunstinõukogu individuaalne stipendium, Royal Academy Schools Fellowship ja Briti kuningliku skulptorite ühingu stipendium. Tema hiljutiste näituste hulka kuuluvad „Three Colours: Green” Lissaboni 3+1 Arte Contemporânea kunstikeskuses; „Wotruba. Himmelwärts“ Viinis Belvedere muuseumis ja „On Photographic Beings“ Läti Rahvuslikus Kunstimuuseumis Riias.