fbpx

Otsing

Avaldatud 17.12.2020 | 16.30

Ilmunud on raamat “Christian Ackermann. Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas”

Raamat "Christian Ackermann. Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas"

Eesti Kunstiakadeemia kirjastuselt on ilmunud Niguliste muuseumi näitust saatev raamat. Rikkalikult illustreeritud, mahuka raamatu autoriteks on Tiina-Mall Kreem, Triin Kröönström, Isabel Aaso-Zahradnikova, Hilkka Hiiop ja Anneli Randla. 

Skulptor Christian Ackermann sai Tallinna raelt omas ajas erandliku kirjaliku loa töötada vabameistrina. Tema osalusel valmisid järgnevatel aastatel kõik tähtsamad kunstitellimused – luterlike kirikute altariseinad, kantslid, Kolgata-grupid, aga ka jõukate linnakodanike ja aadlike epitaafid.

Christian Ackermann tegutses Tallinnas rohkem kui 30 aastat ning viis kohaliku puitskulptuuri kõrgbaroki tasemele. Tema tippteosed on Tallinna toomkiriku altariseina pärnapuidust nikerdatud kujud ja ornamendid ning erinevates vallakirikutes asuvad altarid, kantslid ja skulptuurid. Christian Ackermannile pühendatud uurimisprojekt liitis aastatel 2016–2020 paljude erialade spetsialistid ning tõi meistri elu ja loomingu kohta hulgaliselt uusi teadmisi. Nende põhjal korraldati Niguliste muuseumis näitus ja kirjutati raamat, mis annab lisaks Ackermanni ajastu- ja loomeloole ülevaate tema töökoja nikerdustehnikast ja kaasaegsete maalijate tööviisidest.

Niguliste muuseumis novembris avatud näitus “Christian Ackermann. Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas” on ühtlasi uurimisprojekti kulminatsioon, mis tutvustab Ackermanni töökoja teoseid laiemale vaatajaskonnale. Näitusele on koondatud üle kuuekümne Eesti kirikutesse loodud skulptuuri. Tänu uudsele tehnikale ja koostööle Maksu- ja Tolliametiga saab näitusel vaadata ja uurida ka Ackermanni skulptuuride üllatavat sisestruktuuri ning sageli hilisemate värvikihtide alla mattunud polükroomiat.