fbpx

Otsing

Avaldatud 05.01.2021 | 10.56

Ilmunud on raamat Kaljo Põllu loomingust

Raamat "Kaljo Põllu. Mütoloogiline muinasmaailm"

Eesti Kunstimuuseumi kirjastuselt on ilmunud näitusega “Kaljo Põllu. Mütoloogiline maailm” kaasnev raamat. Adamson-Ericu muuseumis avatud näitus tutvustab soome-ugri muinasmaailmale ja hõimurahvaste pärimusele keskendunud kustniku Kaljo Põllu loomingut ja tuntumaid teoseid.

Kaljo Põllu (1934–2010) oli legend juba eluajal. Ta pole mitte ainult väga hea kunstnik, kelle sügavmust metsotinto vaatajaid paelub, vaid tema elu läbis eriline missioonitunne – avangardimeelne protestivaim ja soome-ugri ilmaruum sulasid ühte eesmärgis ja tahtmises taibata aja, ruumi ja inimese sügavamat ühtekuuluvust. Ta on Eesti kunstielu tugevalt mõjutanud nii oma suurejoonelise loomingu, kunstimõtte uuenduste kui ka mitut põlvkonda suunanud õppejõu ning eesti ja soome-ugri rahvapärandit uurivate teadusekspeditsioonide juhina.

Kaljo Põllu looming on alati olnud ajakohane, aga on seda eriti praegu, mil taas räägime oma keele ja kultuuri hoidmisest ning võimalikust kadumisest, lahustumisest globaalsetes muutustes. Põllu kahetine positsioon eesti avangardkunsti ühe liidrina ja müütiliste ugrimetsade keskele rännanud uurijana jääb unikaalsena eesti kultuurilukku.

Näitus „Kaljo Põllu. Mütoloogiline muinasmaailm“ Adamson-Ericu muuseumis jääb avatuks 21. märtsini. Loe näitusest rohkem siin.