fbpx

Otsing

Avaldatud 06.05.2024 | 18.45

In memoriam Triin Tulgiste-Toss (30. september 1987 – 4. mai 2024)

""
Foto: Kolleeg Kati Torpi mälestus Triinust

Eesti Kunstimuuseum, Kultuuriministeerium, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing, Eesti Kunstnike Liit ja Tartmus leinavad kallist kolleegi, parimas loomeeas lahkunud säravat kuraatorit Triin Tulgiste-Tossu.

Triin kaitses kunstiajaloo magistrikraadi Tartu Ülikoolis 2013. aastal. Pärast tegutsemist kunstigalerii Pallas galeristina ja Müürilehe kunstitoimetajana asus ta tööle Eesti Kunstimuuseumisse, kus oli ametis koordinaatori ning kuraatorina. 2017. aastal alustas ta kunstiteaduse doktoriõpinguid Tallinna Ülikoolis, tegeledes Eesti naiskunstnike, kehateooria ja feminismi ajalooga. 2019. aastast oli Triin Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu liige. 2020. aastal sai temast Eesti Kunstimuuseumi nüüdiskunsti kogu juhataja ning 2022. aastal Kumu nüüdiskunsti näituste kuraator.

Läbi aastate osales Triin mitmete näituse- ja raamatuprojektide töörühmades, nagu näiteks Eesti kunsti näitus „Piiride poeetika. Eesti kunst 1918–2018“ Riiklikus Tretjakovi Galeriis Moskvas (2018), „Kunst antropotseeni ajastul“ Kumu kunstimuuseumis (2023) ja Anu Põdra loomingu näitus „Ruum minu keha jaoks“ Suschi muuseumis Šveitsis (2024). Tema kureeritud suuremad näitused Kumus olid „Sisse, sisse – uks on lahti! Edith Karlson, Mary Reid Kelley, Eva Mustonen“ (2019) ja „Kunst mugavustsoonis? Nullindad Eesti kunstis“ (2021, koos Eha Komissaroviga).

Triinu viimane oluline ja mahukas kuraatoriprojekt muuseumis oli Eesti ühe omanäolisema nüüdiskunstniku Jevgeni Zolotko isikunäitus „Aadama saladus“, mis hõlmab kõiki Kumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti galerii saale. Koostöö Jevgeni Zolotkoga oli Triinule väga südamelähedane, ent nende viimase ühise projekti teostumine näituse ja raamatuna jäi tal raske haiguse tõttu nägemata.

Aitäh, Triin, sõpruse, soojuse, kunstiarmastuse, koos käidud tee, kõigi tehtud ja tegemata näituste eest! Kolleegid ja kunstnikud jäävad mäletama Sinu südamlikku ja avatud loomust, lahkust, head silma ja tabavaid tähelepanekuid ühiselt külastatud Veneetsia biennaalidel, samuti läbimõeldud ettepanekuid, milliseid teoseid soetada Eesti Kunstimuuseumi kogudesse ja kaasata näitustele.

Jevgeni Zolotko „Aadama saladus“ avaneb Kumu kaasaegse kunsti galeriis mai lõpus ja on pühendatud kuraator Triin Tulgiste-Tossule.

Sügav kaastunne Triinu perele ja lähedastele, väikesele tütrele ning abikaasale!

Eesti Kunstimuuseum, Kumu kunstimuuseum
Kultuuriministeerium
Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing
Eesti Kunstnike Liit
Tartmus