fbpx

Otsing

Avaldatud 01.12.2023 | 10.58

Jõuluaeg Niguliste muuseumis: imeline kuusk, vaade tuledesäras vanalinnale ja eriline pühadeprogramm

""
Kui mullu oli Niguliste rekonstrueerimistööde tõttu suletud, siis 2021. aastal oli muuseumi jõulukuuse teemaks rõõmus värviküllus. Foto: Eesti Kunstimuuseum – Niguliste muuseum

Tallinna vanalinna südames asuv Niguliste muuseum kutsub juba seitsmendat korda osa saama muinasjutulisest jõuluajast ja vaatama imelist jõulukuuske.

Jõulud Nigulistes on saanud oodatud traditsiooniks ja talvise pühaderingi alguseks muuseumis. Taas kord kaunistab muuseumi jõulukuuse dekoratsioonifirma Shishi. „Taasavatud Nigulistes tuleb seekord advendiaeg veidi teisiti. Külastajatel on võimalus osa saada jõulusäras keskaegsest pühakojast ja uhketest kunstiteostest ning esmakordselt avastada publikule avatud kirikutorni, kus saab klaasliftiga tõusta taevakorrusele ja nautida vaadet pühadeaegsele Tallinna vanalinnale,“ kirjeldab Niguliste muuseumi programmijuht-kuraator Merike Kurisoo.

Jõuluaeg algab muuseumis Niguliste jõulukuuse avamisega esimesel advendil, 3. detsembril. Dekoratsioonifirma Shishi ehitud jõulupuu on Nigulistes juba seitsmendat aastat. Nagu on tavaks saanud, jääb jõulukuuse teema kuni avamiseni üllatuseks.

Niguliste muuseum ootab kõiki külalisi osa saama publikuprogrammidest ja jõuluüritustest. „Muuseumi jõuluprogramm keskendub seekord meie ühele kõige tuntumale teosele, 1481. aastal Lübeckis Hermen Rode töökojas valminud Niguliste kiriku peaaltari retaablile. Teose üks peategelasi on Niguliste kiriku kaitsepühak Nikolaus, kelle legendidest on alguse saanud jõuluvana traditsioon,“ tutvustab Merike Kurisoo. Muuseum ootab külastajaid osalema õhtustel eriekskursioonidel. Kahel korral, 4. ja 19. detsembril kell 18 toimuv jõuluekskursioon on mõeldud üksikkülastajatele, peredele ja väiksematele sõpruskondadele ning toimub ajal, mil muuseum on tavakülastajatele suletud.

6. detsembril tähistab Niguliste muuseum traditsiooniliselt nigulapäeva. Sel puhul on Niguliste peaaltari retaabel avatud terve päeva kõige pidulikumas vaates.

Teisel advendil, 10. detsembril toimub jõuluehete valmistamise töötuba.

Niguliste muuseum kutsub kooli- ja lasteaialapsi osalema ka jõuluteemalises muuseumitunnis „Püha Nikolause legendid“. Muuseumitunnid toimuvad ettetellimisel.

Lisaks Niguliste traditsioonilistele orelipooltundidele rõõmustab muuseum jõuluajal orelikontsertidega. Neljal advendinädalavahetusel (3., 10., 17. ja 23. detsembril) kõlab Niguliste muuseumis terve päeva orelimuusika tuntud organistide Tiit Kiige ja Andres Uibo esituses.

Jõuluaeg kestab Niguliste muuseumis 3. detsembrist 7. jaanuarini.