fbpx

Otsing

Avaldatud 31.10.2023 | 11.34

Jupiteris näeb portreesaateid silmapaistvatest Eesti naiskunstnikest

""
Oktoobri alguses vestles ERR-i saade „OP“ naisgraafikute Aili Vindi, Naima Neidre, Kaisa Puustaki ja Marje Üksisega. Foto: Ave Vellesalu

Kumu kunstimuuseumis on veel pühapäevani avatud legendaarsete naisgraafikute näitus ja sel puhul on Eesti Kunstimuuseum koostöös ERR-iga pannud Jupiteris vaatamiseks kokku ka valiku portreesaateid Eesti naiskunstnikest.

Seitsmest kultuurimaastikul tegutsenud naisest on 1980. aastatel valminud portreesaated, mis tutvustavad nende tegevust kunstiväljal ning mõtteid ühiskonnast ja kunstist. Veebikanalil Jupiter saab teiste hulgas vaadata saadet näitusel „Läbi su silmaterade musta kuru“ osalevast graafikust Marje Üksisest. 1985. aastal valminud portreesaates vestleb kunstnikuga Jüri Hain.

Lisaks on Jupiteris vaatamiseks saated, kus portreteeritavateks on skulptor Mare Mikoff, maalikunstnik Olga Terri, skulptor Aime Kuulbusch, disainer Ruth Huimerind ja juba meie seast lahkunud tekstiilikunstnik Leesi Erm ning maalikunstnikud Olga Terri ja Malle Leis.

Malle Leisi teostega saab tutvuda Kumu kunstimuuseumis hiljuti avatud näitusel „Raamist lahti. Leis, Tabaka, Rožanskaitė“.

Pühapäevani Kumu kunstimuuseumis avatud näitus „Läbi su silmaterade musta kuru“ toob kokku Concordia Klari (1938–2004), Silvi Liiva (1941–2023), Marju Mutsu (1941–1980), Naima Neidre (1943), Kaisa Puustaki (1945), Marje Taska (1955), Vive Tolli (1928–2020), Aili Vindi (1941), Mare Vindi (1942–2020) ja Marje Üksise (1945) 1960.–1980. aastate loomingu.

Laupäeval, 4. novembril toimub Kumu kunstimuuseumis näituse finissage. Kell kell 13 viib Aili Vint läbi töötoa „Kuidas kunsti vaadata?“. Töötuba põhineb vaatlemisel ja arutelul: Vint pakub välja erinevaid kunsti vaatamise lähtepunkte, kutsub üles kunsti süüvima ja pildi süžeed tõlgendama. Kell 15 on võimalik osaleda kuraator Maria Arusoo eestikeelsel ekskursioonil. Kell 16 toimub vestlus „Hilisnõukogude kunstielu naisloojate mälestustes ja tänase pilguga vaadates“. Vestluses osalevad kunstnikud Kaisa Puustak, Mare Mikoff ja Evi Tihemets ning kunstiteadlane Mai Levin. Vestlust modereerib kunstiteadlane ja kultuurikriitik Katrin Kivimaa.

Naiskunstnike portreesaateid näeb Jupiteris siit.

Vaata ka ETV kultuurisaate „OP“ intervjuud näitusel “Läbi su silmaterade musta kuru” osalevate kunstnikega.