fbpx

Otsing

Avaldatud 26.02.2020 | 15.19

Kadrioru kunstimuuseumi püsiekspositsiooni lisandus vanade Madalmaade meistrite maal “Kristus Valumees”

Tundmatu Antwerpeni meister. Kristus Valumees. Detail. U 1600. Õli, (lehtkuld), tammepuit. Eesti Kunstimuuseum

Pärast põhjalikke konserveerimis- ja uurimistöid on maal “Kristus Valumees” jõudnud Madalmaade kunsti püsiväljapanekusse Kadrioru lossis. 2018. aastal soetati Eesti Kunstimuusemi kogusse  maal „Kristus Valumees“, mis pärineb umbes 1600. aastast.

Kristlik harduspilt „Kristus Valumees“ on iseloomulik ja kunstiliselt heatasemeline näide vastureformatsiooni-järgsete Madalmaade katoliiklikest pühapiltidest. Eesti Kunstimuuseumile ostetud maal pärineb umbes 1600. aastast ja on seotud sel ajal Madalmaades (eriti selle lõunapoolsetes katoliiklikes provintsides) levinud gooti kunsti taassünniga. Konserveerimise käigus maalil avastatud märgid osutavad selle Antwerpeni päritolule. Maali konserveerimisega tegeles Alar Nurkse, Eesti Kunstimuuseumi konserveerimisosakonna juhataja. Konserveerimisel kasutati nüüdisaegset tehnoloogiat ja erinevaid uurimisvõtteid maali vanuse ja päritolu väljaselgitamiseks.

Kunstiajalooliselt niivõrd põneva ja väärtusliku vanade meistrite teose lisandumine Eesti Kunstimuuseumi kogusse on harv juhus. „Vastavalt muuseumi ostupoliitikale, otsib muuseum väliskunsti kogude täiendamiseks teoseid, mis on ajalooliselt seotud Eesti erinevate kollektsioonidega. Viimase kümne aasta jooksul on selliseid lisandusi olnud alla kümne. Seda olulisem on praegune kogu juurdekasv, mille omandamisel oli kohe plaan teos püsiekspositsiooni lisada,“ kirjeldas ostu tähtsust Kadrioru kunstimuuseumi direktor Aleksandra Murre.