fbpx

Otsing

Avaldatud 19.10.2023 | 14.16

Kadrioru kunstimuuseumisse jõudis tuntud Madalmaade kunstnike meistriteos

""
Jan Brueghel noorem (1601–1678) ja Jan van Balen (1611–1654). Puhkus teel Egiptusesse. U 1645. Erakogu

Kadrioru kunstimuuseumi Madalmaade kunsti ekspositsiooni lisandus pikaajalise deposiidina kahe 17. sajandil Antwerpenis tegutsenud maalikunstniku, Jan Brueghel noorema ja Jan Van Baleni koostöös valminud maal “Puhkus teel Egiptusesse” (u 1645).

Maal kordab ligilähedaselt nende kahe meistri isade Jan Brueghel vanema ja Hendrick Van Balen vanema koostöös paarkümmend aastat varem valminud samateemalist maali. Üks selline vaskalusele maalitud kabinetmaal asub täna Nottinghami linnamuuseumis Inglismaal. „Selle maali puhul on isadel ja poegadel olnud ka sarnane tööjaotus: Jan Brueghel noorem vastutab maastiku, taimede ning natüürmordi-motiivi maalimise eest ning Jan Van Baleni tehtud on esiplaani figuurid. Selline spetsialistide koostöö võimaldas teostada kõrge kvaliteediga pilte lühema aja jooksul,“ tutvustas Kadrioru kunstimuuseumi kuraator-koguhoidja Greta Koppel.

Maali „Puhkus teel Egiptusesse“ puhul on tegemist iseloomuliku katoliikliku harduspildiga, mis meenutab usklikele teel olemist, kuid pakub samas ka võimalust imetleda hea atmosfääritunnetusega maalitud arkaadilist maastikku.

Kadrioru kunstimuuseum on tänulik erakollektsionäärile, kes maali muuseumi hoolde andis.