fbpx

Otsing

Avaldatud 22.04.2021 | 09.01

Kadrioru kunstimuuseumisse on jõudnud kunstiloo suurkujude Rubensi, Memlingi ja van Dycki looming

Peter Paul Rubens (1557-1640). Meremees ja naine embamas. U 1614-1615. Õli, puit. The Phoebus Foundation
Peter Paul Rubens (1557-1640). Meremees ja naine embamas. U 1614-1615. Õli, puit. The Phoebus Foundation

23. aprillil avatakse Kadrioru kunstimuuseumis virtuaalselt koostöös Belgia fondiga The Phoebus Foundation Madalmaade 15.–17. sajandi kunstile pühendatud suurnäitus. Näitusel „Memlingist Rubensini. Flandria kuldne ajastu“ eksponeeritakse teiste seas Euroopa kunsti suurmeistrite Peter Paul Rubensi, Hans Memlingi ja Anthony van Dycki loomingut. Tegu on seni kõige suurejoonelisema Madalmaade kunsti näitusega Eestis, mis heidab alateemade kaudu valgust nii tolle aja kunstile kui ka ühiskonnale.

Veebiülekannet näituse avamisest saab jälgida reedel, 23. aprillil kell 17 Kadrioru kunstimuuseumi Facebook’i lehelt, kuhu see jääb hiljem ka järelvaatamiseks. Sündmusel tutvustavad näitust kuraatorid ning nii Eesti Kunstimuuseumi kui ka The Phoebus Foundationi direktorid.

Näitus toob vaatajani valiku 15–17. sajandi Madalmaade kunstist, lisaks kanoonilistele kunstnikele ja suurmeistrite teostele on väljas suur valik töid, mis edastavad omaaegsete kultuurilooliste dokumentidena või poliitiliste kommentaaridena väärt infot ajaloost, rääkides ühtlasi kunsti kõrgest staatusest tolle aja ühiskonnas. Esindatud on ka naiskunstnikud, näiteks 16. sajandil tegutsenud Catharina van Hemessen, varaseim signeeritud loominguga naiskunstnik Madalmaade kunstiajaloos ning sajand hiljem tegutsenud mitmekülgne autor Michaelina Wautier. Publiku ette tuuakse ka omal ajal kuulsatesse erakogudesse kuulunud hinnatud töid, mis arvati olevat hävinud, kuid on tänu fondile taas avalikkuse ette ilmunud. Klassikalisema maalikunsti kõrval on näitusele loodud ka graafikakabineti ja kunstikabineti ekspositsioonid. Nõnda on fookuses uute teadmiste avastamise ja levitamise teema ning eksponeeritud on maailma teadusajaloo verstapostid.

Kadrioru kunstimuuseum ja The Phoebus Foundation koostasid näituse jaoks valiku, mis arvestab Kadrioru lossi hoone eripära ja muuseumi Madalmaade kunsti koguga ning püüab tuua välja kõnekamaid seiku 15.–17. sajandi Flandria kunstiloost. Näituse kuraatori ja the Phoebus Foundationi direktori Katharina Van Cautereni sõnul on fond uhke, et saab oma tippteoseid suurejoonelises koosseisus ühes koguga seotud lugudega esmakordselt tutvustada just Eestis.

Erafond The Phoebus Foundation tegeleb kunsti konserveerimise, uurimise ja tutvustamisega laiemale publikule. Fondi missioon on Madalmaade kunstipärandi säilitamine ja tutvustamine. Lühikese ajaga loodud kunstikogu avaldab oma šedöövrite rohkuse ning kollektsiooni mitmekesisusega muljet ka võrdluses suurte ajalooliste kunstikollektsioonidega.

Kuraator: Katharina Van Cauteren (The Phoebus Foundation)

Kaaskuraator: Greta Koppel (Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum)

Koordinaator: Niels Schalley (The Phoebus Foundation)

Näituse kujundus: Mari Kurismaa

Näituse graafiline disain: Mari Kaljuste

Raamatu graafiline disain: Tuuli Aule

Lisainfot näitusest saab lugeda siin.

Ülekannet saab jälgida siin.