fbpx

Otsing

Avaldatud 25.03.2024 | 10.21

Kadrioru lossi laemaalinguid hakatakse uurima esmakordselt pärast 2000. aasta konserveerimist

""
Kadrioru lossi peasaali laemaaling. Foto: Stanislav Stepaško

Kadrioru kunstimuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös käivitub 26. märtsil uurimisprojekt, mille eesmärgiks on Kadrioru lossi laemaalingute seisundi kontroll, võimalike kahjustuste kaardistamine ja ulatuslikud uuringud.

Kadrioru kunstimuuseum avati väliskunstimuuseumina 2000. aastal. Avamisele eelnes kogu lossi restaureerimine koos peasaali unikaalse laemaali konserveerimisega. Paraku olid tehnilised võimalused toona piiratud ja seetõttu jäid vastuseta mitmed küsimused alates maalingu täpsest tehnikast kuni autorluseni.

Kadrioru lossi peasaalis asub keskne suuremõõtmeline laemaaling ning külgedel paiknevad neli väiksemat maalingut. Tegemist on kõige olulisema 18. sajandi esimesel poolel krohvile maalitud laemaaliga Eestis. Seni on kaudsete andmete põhjal laemaalingu autoriks peetud Johann Friedrich Londiceri ja selle loomise ajaks 1746. aastat.

Lisaks seisundikontrollile viiakse läbi laemaalingu kunstiteaduslikud ja tehnilised (XRF-, pigmendi- ja sideaine) uuringud, millega loodetakse saada plafooni kohta uut ja täpsemat infot. Laemaalingu seisundi kaardistamist ja uuringuid teostatakse koostöös Eesti Kunstiakadeemia õppejõudude ja tudengite ning mitmete teiste asutuste tippspetsialistidega.

Töö üheksa meetri kõrgustel tellingutel toimub muuseumi lahtioleku aegadel kolme päeva jooksul ning kõik huvilised on oodatud seda protsessi jälgima. Igal uurimispäeval toimuvad ka temaatilised loengud, mis võimaldavad tuua konserveerimist ja kunstiteadust laiale avalikkusele lähemale, selgitada nende erialade tähtsust ja võimalusi. Hiljem tutvustatakse ka uuringute tulemusi ning teadlaste järeldusi ja avastusi.

Projekti juhivad Eva Tammekivi (Eesti Kunstimuuseum) ja Varje Õunapuu (Eesti Kunstiakadeemia), toetajaliikmeteks on Aleksandra Murre (Eesti Kunstimuuseum) ja Hilkka Hiiop (Eesti Kunstiakadeemia).

Avalike loengute programm

26. märts kell 17
Aleksandra Murre loeng „Kadrioru plafoonmaali kunstiajaloolisest taustast ja ikonograafiast“

27. märts kell 17
Hilkka Hiiopi loeng „Eesti plafoonmaalingutest ja Rüütelkonna hoone leiust“

28. märts kell 14
Triin Kröönströmi ja Hannes Vinnali loeng ning arutelu „Kadrioru laemaali lugu arhiiviallikate põhjal ja muutused kunstimaterjalide kasutuses 18. sajandil“