fbpx

Otsing

Avaldatud 02.07.2024 | 11.45

Keskaja päevade raames esinevad Niguliste muuseumis Triskele ja Tabulatúra

""
Tartu ansambli Triskele kavas on nii Euroopa keskaegset muusikat kui ka eesti rahvakoraale. Foto: Triskele

Kui Raekoja platsil ja Niguliste mäel seavad sisse end käsitöölised, meistrimehed ja kaubitsejad, siis Niguliste muuseum pakub 5.-7. juulini toimuvate Keskaja päevade raames avastamist ja kuulamist kirikuhoone sees.

Niguliste muuseumi tornigaleriis eksponeeritud näituse  “Sinna ja tagasi. Liivimaalaste palverännud keskaegses Euroopas” täienduseks saab muuseumis kolmel päeval nautida mitmekesist muusikaprogrammi.

Vahetult pärast Keskaja päevade avarongkäiku astub reedel, 5. juulil  kell 18 Nigulistes üles Tartu ansambel Triskele, kelle kavas on nii Euroopa keskaegset muusikat kui ka eesti rahvakoraale. Oma seadetes  ühendavad nad erinevaid laulustiile ja instrumente, mis pärinevad nii Eesti folkloorist (kandled, torupill, parmupill) kui varajasest Euroopast (oud, lauto, kellad).

Laupäeval, 6. juulil kell 15 annab Nigulistes kontserdi Ungari vanamuusikaansambel Tabulatúra. Nende programmis on erilisel kohal ajaloolise Ungari aladel kunagi laialt levinud ja Ungariga seotud muusika. Kontsertidel kasutavad nad ajaloolisi pille ja ajastukohaseid seadeid, luues niiviisi autentset õhkkonda ja meeleolu.

Pühapäeva, 7. juuli keskpäeval esineb muuseumis kandleduo Paulina&Mia. MUBA kandleõpilased Paulina Andrejeva  ja Miia Polding peavad iidset pilli kannelt väga südamelähedaseks, sest sellel saab mängida nii klassikalist kui ka nüüdismuusikat. Samuti esitavad nad omaloomingut, mille lähteallikaks on erinevate maade rahvaviisid.

Keskajast on inspireeritud ka laupäeval ja pühapäeval kell 16 algavate muuseumi orelipooltundide kava, kuhu organist Andres Uibo on valinud oreliteoseid sellistelt suurtelt heliloojatelt nagu Sweelinck, Frescobaldi ja Buxtehude.

Tallinna külalistele ja võõrkeelsetele elanikele pakub muuseum aga ingliskeelset ringkäiku, mille käigus kuraator Merike Kurisoo seletab lahti Niguliste kunstiaarded ja nende tähtsuse keskaegses Tallinnas. Ringkäik algab reedel, 5. juulil kell 15.

Sündmustele pääseb muuseumipiletiga, mis võimaldab tutvuda ka muuseumi väljapanekutega. Pärast muuseumi sulgemist toimuvale Triskele kontserdile soovitame piletid ette osta muuseumi e-poest.

Keskaja Päevad üks meeleolukamaid Tallinna suviseid ettevõtmisi, mille raames on hea võimalus rohkem teada saada keskaja ja linna ajaloo kohta. Päevade Eestvedajateks on Rahvakunsti ja Käsitöö Liit ning Hopneri maja koos paljude koostööpartneritega.

Keskaja päevad sündisid Tallinnas aastal 2000, kui Raekoja platsil korraldati esmakordselt keskaegne turg. Tuldi kokku nagu ennemuiste, kuis hansalinna kord ja kombed ette nägid. Kaubeldi, suheldi, meisterdati ja kõike seda keskaegsel moel. Tore ettevõtmine meeldis nii linnarahvale kui tegijatele, nüüdseks on toona alustatud ettevõtmisest saanud Tallinna suveürituste üks lahutamatu osa. Tegemised on tänaseks laienenud ka Niguliste mäele ja mujale vanalinna südamesse.