fbpx

Otsing

Avaldatud 31.05.2022 | 09.08

Konrad Mägi loomingu näitus Taanis lõppes edukalt

Konrad Mägi. Norra maastik männiga. 1908–1910. Eesti Kunstimuuseum

Äsja lõppes esimene Konrad Mägi loomingut tutvustav näitus Taanis, mis sai teoks Kopenhaagenis asuva GL Strandi ja Eesti Kunstimuuseumi koostöös. Näitus sai ka mitmeid kiitvaid arvustusi kohalikus ajakirjanduses. 

Kopenhaageni kunstikeskuse GL STRAND suurel kevadnäitusel said taanlased esmakordselt tutvuda Konrad Mäe ulatusliku loominguga enam kui 70 hoolikalt valitud teose kaudu, mis rõhutavad kunstniku unikaalset staatust eesti kunstis. Retrospektiivnäitus toimus koostöös Espoo moodsa kunsti muuseumi EMMA ja Eesti Kunstimuuseumi Kumu kunstimuuseumiga. Näituse kuraatoriks on Pilvi Kalhama (EMMA). 

“Kui te arvate, et te tunnete modernset kunsti, siis arvake uuesti, Eesti kunstimaastikul juba tuntud autorit ootab lähiajal ilmselt suurem rahvusvaheline avastamine ja tähelend” – umbes sellised järeldused jäävad kõlama, lugedes Kopenhaagenis toimunud Konrad Mägi loomingu näituse arvustusi ja muljeid Taanis meedias. Taani ühes suurimas päevalehes Berlingske ilmunud arvustuses kirjutab Birgitte Ellemann Höegh , et “multikolorist kaugest Põhjala nurgast kirjutab ümber kunstiajalugu,” lisades, et on “müstiline, et ta on väljaspool oma kodumaa piire pea tundmatu“. Mägi on rahvusvaheliselt üks vähem tuntumaid modernistlikke kunstnikke, kelle teosed on alles viimasel ajal hakanud äratama laiemat huvi. Teises suures päevalehes ilmunud arvustuses nendib Mathias Kryger, et t Mägi areng sarnaneb Eesti kui riigi teekonnale, kuna Mägi tahtis pääseda oma loominguga läände ning arendas oma sünteesi kunstist, mis sarnaneb muu Euroopa kunstile, aga pole ikka päris samasugune. Kriitik leiab, et Mägi ei tee värvidega midagi sellist, mida Pissarro, Bonnard, Morrisot, Seurat või van Gogh pole teinud, kuid siiski on Mägi modernsem. Mägil on tema meelest impressionismist rohkem ühist sümbolismi ja juugendiga, urbaanse suurlinnameeleoluga, mida näeb ka Mägi portreedes.

Taanis ilmunud arvustustes tõmmatakse paralleele küll Van Goghi, küll Daliga, rõhutades Mägile iseäralikku värvikäsitlust ning psühhedeelset ja müstilist looduskujutust. Kriitikutele ja kunstiteadlastele on silma jäänud mägi värvikäsitluse julgus, erksus ning viis, kuidas ta on modernkunstile omaselt sulandanud erinevaid kunstivoole alates ekspressionismist, lõpetades impressionismi ja fovismiga. Imestust tuntakse sellegi üle, et kuigi kodumaal on Mägi üks tuntumaid ja hinnatumaid kunstnikke, pole teda veel rahvusvahelisel kunstiloo areenil näha olnud. Mägile ennustatakse siiski tähelendu nüüd, kus toimunud on suuri isikunäitusi ka Eestist väljaspool: Soomes, Taanis, Itaalias. 

Taanile eelnes näitus Soomes, Espoo EMMA muuseumis ning edasi liigub Mägi näitus Norra. Varasemalt on Mägi loomingut tutvustatud ka Itaalias, Torinos.