fbpx

Otsing

Avaldatud 20.09.2021 | 10.53

Kumu disaininäituse lõpetavad seminar, kuraatorituur ja töötuba

Näitus "Kunst on disain on kunst". Foto: Stanislav Stepaško

Näituse „Kunst on disain on kunst“ lõpunädalal toimuvad Kumus kunsti ja disaini suhteid lahkav seminar, keraamika töötuba ning kuraatoriekskursioon. 29. septembril toimub Kumu kunstimuuseumi auditooriumis disaini ja kunsti suhetele pühendatud seminar, mille teema on ajendatud näitusest „Kunst on disain on kunst“. Ettekannetega astuvad üles Kai Lobjakas, Urmas Lüüs, Keiu Krikmann ja Jaanus Samma.

Kunsti, disaini ja materjalipõhiste kunstierialade mõistete ja nendevaheliste piiride määratlemine on teema, mille juurde iga põlvkond uuesti tagasi pöördub. Viimasel ajal humanitaarias teravnenud huvi materiaalsuse vastu annab põhjust küsida, kuidas on lood tänapäeval. Seminaril arutlevad kunstiteadlased, kuraatorid ja kunstnikud, kuidas defineerida hägusate piiridega praktikaid ning milliseid võimalusi loob piirialadel toimetamine. Mis on saanud 20. sajandil levinud kunsti ja disaini vastandamise tavast? Milline roll on nüüdiskunstis materjalil ja tehnikatel? Kuidas mõtestada eri valdkondades tegutsevate kunstnike ja disainerite loomingut?

Päevakava:
10.00 Eda Tuulberg. Sissejuhatus ja avasõnad
10.10 Karin Vicente. Suhtelised ja segased definitsioonid. Millal on tarbekunst?
10.30 Kai Lobjakas. Praktilised kunstid. Ideed ja dilemmad minevikust
11.00 Urmas Lüüs. Piiritus. Akadeemilisest ekslemisest teetähisteta kultuuriväljal ehk materjalikunstide, disaini ja kunsti loominguline allumatus
11.30 Keiu Krikmann. (Tarbe)kunstilised põimumised näitusesaalis
12.00 Jaanus Samma. Kampsunid kunsti ja disaini vahel
12.30–13.00 Vestlusring: Keiu Krikmann, Kai Lobjakas, Urmas Lüüs, Jaanus Samma
Modereerivad Eda Tuulberg ja Karin Vicente

Seminari teemapüstitus on ajendatud Kumu kunstimuuseumi veel viimaseid nädalaid avatud näitusest „Kunst on disain on kunst“, mis vaatleb kunsti ja disaini põiminguid 1970.–1980. aastate Eestis. Eda Tuulbergi ja Karin Vicente kureeritud näitusel uuritakse, kuidas disainerlik mõtteviis ja loomemeetod väljendus kontseptuaalsetes teostes ning kuidas kunsti abil tõstatati disainiprobleeme ja otsiti neile lahendusi. Seminaril osalemine on tasuta. Palume ette registreeruda siin kuni 27.09.2021.

Näituse eelviimasel päeval, 2. oktoobril on võimalik osaleda publikuprogrammides: 14.00   Keraamika töötuba „Tarvilik vabavorm“, juhendab kunstnik Kati Saarits (osalustasu 20 eurot); 16.00   Ekskursioon näitusel kuraatorite Eda Tuulbergi ja Karin Vicente’iga (sissepääs muuseumipiletiga)

Loe näituse kohta rohkem siin.