fbpx

Otsing

Avaldatud 16.11.2021 | 13.12

Kumu ja Telia pakuvad võimalust nautida kunsti liitreaalsuses

Telia ja Kumu koostööprojekti näide linnaruumis. Foto: Telia Eesti

Telia tähistab novembris oma 5G võrgu esimest sünnipäeva ning pakub koostöös Kumu kunstimuuseumi ja Eesti Kunstimuuseumi kogudega inimestele võimalust tuua erinevad kunstiteosed oma telefoni ja liitreaalsuse abil otse tänavapilti.

Alates 15. novembrist saavad kõik huvilised oma nutitelefoni ekraani vahendusel kuvada erinevaid kunstiteoseid just sellesse keskkonda, kus nad parasjagu viibivad, olgu selleks siis linnatänav, park, koduaed või hoopis siseruumid. Võimalikuks muudab selle spetsiaalne liitreaalsuse ehk AR-lahendus (Augmented Reality).

Selleks, et kasutaja saaks kunstiteoseid oma asukohas reaalajas „hõljumas“ näha, peab ta telefoni kaamera abil skaneerima kindla QR-koodi. Peale koodi skaneerimist saabki kasutaja läbi oma telefoni ekraani vaadata, kuidas konkreetne maal või joonistus talle digitaalselt „käega katsutavaks“ muudetakse. Et unikaalset lahendust otse linnapildis kasutada, paigaldatakse kolme avalikku asukohta (Tallinnas Tammsaare park, Tartus Raekoja plats, Viljandis Kultuuriakadeemia) spetsiaalsed QR-koodid, mida kõik huvilised skaneerida saavad. Lisaks saab QR-koode skaneerida näiteks veebist või sotsiaalmeedia postitustest, et seejärel nautida kunstiteoseid just seal, kus parasjagu viibitakse.

Telia Eesti erakliendiüksuse juhi Kristjan Viilmanni sõnul soovib ettevõte pakkuda ühiskonnale oma 5G võrgu esimesel sünnipäeval midagi erilist.

„Oleme elanud pea viimased kaks aastat uutmoodi reaalsuses, mis on piiranud ka meelelahutuse tarbimist. Õnneks pakuvad uued tehnoloogiad nagu 5G meile võimalusi, kuidas täiesti uuel ja seninägematul moel meelt lahutada. Soovimegi näidata, et tulevikutehnoloogiate abil saavad meie kujutlusvõime ja maailm uue näo. Ühendades omavahel 5G ja liitreaalsuse, toome minevikus loodud kunsti tulevikutehnoloogia abil olevikku. Seega – kui tavaliselt saame ise oma sünnipäeva puhul kinke, siis 5G sünnipäeva puhul tahame kinkida koos Kumuga inimestele võimaluse nautida kunsti täiesti uutmoodi,“ märkis Viilmann.

„Ka Eesti Kunstimuuseum tähistab sellel nädalal, täpsemalt 17. novembril oma 102. sünnipäeva. Tundub väga sobiv pöörata sellel hetkel pilk tulevikku – kõigi nende uute tehniliste võimaluste poole, mis aitavad kunsti inimesteni viia. Ühelt poolt läheme koostöös Teliaga uut moodi virtuaalseks. Ja teiselt poolt kutsume veebis nähtud teoseid ikka ja alati ka Kumu kunstimuuseumisse kohapeale vaatama!“ kommenteeris Kumu kunstimuuseumi direktor Kadi Polli.

Telial ja Kumul aitas põneva idee reaalsuseks vormida agentuur Mixd.