fbpx

Otsing

Avaldatud 13.02.2024 | 10.15

Kumu kunstimuuseum tähistab oma 18. sünnipäeva ekskursioonide festivaliga

""
Pildil näituse „melanie bonajo. Kui keha ütleb Jah+“ avamine. Foto: Joosep Kivimäe

Kumu kunstimuuseum kutsub sünnipäeva puhul kunstisõpru 17.–18. veebruaril toimuvale ekskursioonide festivalile, mille raames saab osaleda kaheksateistkümnel eri formaadis üritusel. Muuseumikülastajaid ootavad sünnipäeva nädalavahetusel ees ringkäigud näitustel, töötoad, vestlusringid, aga ka iseseisvad avastusretked.

Kumu kunstimuuseumi direktori Kadi Polli sõnul on Kumu oma parimas vormis. „2023. aastal tehti külastajarekord ja loodi võimsaid näitusi, mis pälvisid nii muuseumide kui ka kultuurkapitali aastaauhinnad. Uus aasta tõotab mainekaid rahvusvahelisi koostööprojekte ja viib Eesti kunsti maailma, kuid pakub palju põnevat ka kohapeal. Kumu jätkab ühiskonda kaasavate, sallivate ja jätkusuutlike teemadega, millest lähtub ka seekordne sünnipäeva programm,“ ütles Kadi Polli.

Kumu sünnipäeva juhatavad sisse neljapäeval, 15. veebruaril toimuv vestlus kuraatorite Anu Allase, Maria Arusoo, Sirje Helme ja Kadi Polliga ning reedel, 16. veebruaril aset leidev Kumu arhitektuurituur Mihkel Karuga.

Laupäeval, 17. veebruaril on sünnipäeva programmi keskmes feministlikud vaatekohad, kehalisus, sooidentiteedid ja naiste kujutamine kunstis. Temaatiliste tuuridega heidetakse värske pilk püsiekspositsioonidele. Kuraatorituuri viivad läbi Kadi Polli näitusel „Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945“ ning Maria Arusoo näitusel „melanie bonajo. Kui keha ütleb Jah+“. Samuti saab osaleda Rene Kösteri liikumise töötoas „Queerness in Movement“ ja Eesti LGBT Ühingu paneelvestlusel „Kapist väljatuleku lood“.

Pühapäeval, 18. veebruaril on kunstihuvilised oodatud Sirje Helme kuraatorituurile näitusel „Nende meeltes on lõputu universum. Itaalia transavangard ja Eesti külm ekspressionism“ ning lühitutvustuste töötuppa „Kunstiga sina peale“. Peredel on võimalik osa saada näitusel „Raamist lahti. Leis, Tabaka, Rožanskaitė“ toimuvast loovtegevusega näitusetuurist „Punased hobused“.

17.‒18. veebruaril kehtib külastajatele sünnipäeva sooduspilet 7 eurot, millega pääseb kõigile samal päeval toimuvatele üritustele. Ka Kumu muuseumipood pakub 12.‒18. veebruaril mitmeid sünnipäevasoodustusi.

Ürituste täpsema kava ja lisainformatsiooni leiate muuseumi kodulehelt ja Facebookist.

Lõppenud 2023. aasta oli Kumu jaoks erakordne. Aasta jooksul avati Kumus kuus vahetuvat näitust ning viis projektiruumi näitust. Näitus „Kunst antropotseeni ajastul“ pärjati Eesti muuseumide aastaauhindade galal aasta näituseks 2023. Näitusega paralleelselt valmis kestliku näituse mudel, mis aitab muuseumidel ja teistel näituseasutustel hinnata näituste keskkonnamõju ning näitusetegevust rohelisemaks muuta. Näitus „Läbi su silmaterade musta kuru“ pälvis ühe Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemiatest.

Näitusega „teamLab. Hõljuvad õied igavikumeres“ sündis Kumu kunstimuuseumi ja Eesti Kunstimuuseumi vahetuvate näituste uus publikurekord: näitus kogus poole aastaga 95 000 külastust. Kokku külastas eelmisel aastal Kumu kunstimuuseumi 170 000 kunstisõpra.