fbpx

Otsing

Avaldatud 13.02.2023 | 10.14

Kumu kunstimuuseum tutvustab oma 17. sünnipäeval kunsti ja teaduse suhteid

""
Näituse „Kunst või teadus“ avamine. Foto: Endel Apsalon

17.–19. veebruaril toimuva sünnipäeva keskmes on näitus „Kunst või teadus“, mis võtab esimest korda põhjalikuma vaatluse alla kunsti ja teaduse suhete ajaloo Eestis. Muuseumikülastajaid ootavad sünnipäeva nädalavahetusel ees näitusetutvustused, loeng, vestlus, performance ning töötoad ja kaasavad üritused lastele ja peredele.

Kumu kunstimuuseumi direktor Kadi Polli kommenteerib näituse teemavalikut: „Praegusel digiarengu ja tõejärgsuse ajastul on kunsti ja teaduse dialoog ning ka ajalooliste piltide kriitiline lugemisoskus järjest vajalikumad. Teaduspildid Kumu näitusel „Kunst või teadus“ tõstatavad nii võimu, kolonialismi, soo kui ka muuseumieetikaga seonduvaid küsimusi. Kumu sünnipäeva programmi sündmused avavad näitusel käsitletud teemad eri vanuses publikule.“

Kumu sünnipäeva nädalavahetuse mõlemal päeval toimuvad väljapanekul kuraatorituurid: laupäeval eestikeelne ja pühapäeval ingliskeelne. Laupäeval, 18. veebruaril saavad lapsed ja pered osa Tartu Ülikooli Hullu Teadlase kaasavast etendusest. Kumu aatriumis mängib muusikat Ellen Vene ja folklorist Eda Kalmre peab loengu teemal „Inimliha vorstivabrik. Uurimus Tartu sõjajärgsest kuulujutust“. Toimub ka venekeelne näitusetutvustus.

Pühapäeval, 19. veebruaril on noored ja täiskasvanud kunstihuvilised oodatud töötuppa, kus maalitakse nähtamatu tindiga. Teemal „Loovuurimus – kellele ja milleks?“ vestleb kunstnik Kristina Normani ja tantsukunstnik Joanna Kalmuga näituse kuraator ja ajaloolane Linda Kaljundi. Pärast vestlust on kõigil võimalus näitusesaalis osa saada Joanna Kalmu performance’ist. Lisaks toimuvad igal täistunnil näituse „teamLab. Hõljuvad õied igavikumeres“ lühitutvustused (eesti keeles).

Külastajatele kehtib 17.–19. veebruaril sünnipäeva sooduspilet 7 eurot, millega pääseb kõigile samal päeval toimuvatele üritustele. Kumu aastakaardi omanikud saavad nendel päevadel muuseumisse kaasa kutsuda sõbra, kellele on külastus tasuta. Samal perioodil kehtib Kumu poes kõigile Eesti Kunstimuuseumi trükistele 17% soodustus. Lisaks on reedel, 17. veebruaril Kumu 17. sünnipäeva puhul kõigile 17-aastastele muuseumikülastajatele sissepääs tasuta.

Info ja täpsem kava asuvad muuseumi kodulehel.

Kumu kunstimuuseumit külastas 2022. aastal 119 819 inimest. Viidi läbi 173 publikuüritust, 873 haridusprogrammi 11 973 lapsele ja auditooriumis toimus 174 üritust. COVIDi-eelse, 2019. aasta külastajaskonnaga (161 306 inimest) võrreldes küündis muuseumi külastajate arv 74 protsendini, läbi viidud haridusprogrammide arv 89 protsendini.