fbpx

Otsing

Avaldatud 23.02.2022 | 09.06

Kumu näituse võrukeelne heligiid kandideerib aasta keeleteo auhinnale

Näitus "Talomuro ilmaruum. Lõuna-Eesti loojad" Kumus. Foto: Stanislav Stepaško

Näitusele „Talomuro ilmaruum. Lõuna-Eesti loojad” loodud võrukeelne heligiid kandideerib 2021. aasta keeleteo auhinnale. Aasta keeleteo konkursi eesmärk on tunnustada tegusid, mis tõstavad eesti keele tuntust ja mainet, väärtustavad eesti keele õpetamist, õppimist ja oskamist, soodustavad eesti keele kasutamist ja staatuse kindlustamist ning edendavad eesti keele talletamist ja uurimist. Laureaadid kuulutatakse välja 16. märtsil.

Heligiidi kandidatuuri üles seadnud Võru Instituudi teaduri Evar Saare sõnul on heligiidi näol tegu võru keele laiendamisega kunstiteaduse valdkonda. “Eesti Kunstimuuseumi näitus „Talomuro ilmaruum. Lõuna-Eesti loojad“ (22.10.2021– 10.04.2022) on iseenesest suur kummardus Lõuna-Eestile. Võru keel näituse audiogiidi
keelevalikus on aga tõeline keeletegu. See on suure mõjujõuga avaldus võru keele kasutamise laiendamiseks kunstist kõnelemise valdkonda. Kuraatoritekstide tõlkimine on olnud ühtaegu nii väljakutse kui ka võru keelt arendav ettevõtmine. Tõlkija Jan Rahman ja esitaja Tarmo Tagamets on sellega suurepäraselt hakkama saanud. Keskmiselt kaks ja pool minutit kestvaid tekste on kokku 26, need on jagatud kaheksa teema alla. Tulemus võrukeelset audiogiidi kasutava külastaja jaoks on näituse veel teistmoodi ja täiesti omamoodi elustumine rohkem kui sajand tagasi Vanal Võrumaal üles kasvanud kunstnike´emakeeles,” kommenteeris Saar heligiidi kirjelduses.

Oma toetushääle saad anda sellel lingil: https://www.hm.ee/et/keeletegu2021