fbpx

Otsing

Avaldatud 02.03.2020 | 13.03

Kumu näitusega kaasnenud raamat võitis rahvusvahelisel konkursil hõbemedali

Auhinna pälvinud raamat. Koostanud Anu Allas ja Anu Vahtra, kujundanud Indrek Sirkel

Kirjastuse Lugemik ühe eestvedaja ja Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini osakonna juhataja Indrek Sirkeli kujundatud ja Eesti Kunstimuuseumi kuraatori Anu Allase ja kunstnik Anu Vahtra koostatud raamat “Short Term Eternity” pälvis Leipzigis toimunud raamatukujunduskonkursil “Best Book Design from all over the World 2020” hõbemedali. Gordon Matta-Clarki ja Anu Vahtra kunstnikupraktikaid avava raamatu andis välja kirjastus Lugemik koostöös Eesti Kunstimuuseumiga 2019. aastal toimunud näituse “Gordon Matta-Clark: anarhitekt. Anu Vahtra: eemaldamise teel tervikuni” raames Kumu kunstimuuseumi suures saalis. Raamatu koostasid Kumu kunstimuuseumi kuraator ja kunstiteadlane Anu Allas, kunstnik Anu Vahtra ja disainer Indrek Sirkel. Vahtra osales näitusel nii kunstnikuna kui ka lõi väljapaneku ruumilise kujunduse. Kogumiku tekstide autoriteks on lisaks Allasele ja Vahtrale ka Hanno Soans ja Carl-Dag Lige. 

Stiftung Buchkunsti (Raamatukunsti Sihtasutus) korraldatav konkurss toimub Saksamaal, Leipzigis 1963. aastast. Tegemist on maailma suurima omalaadse konkursiga: sel aastal esitati hindamiseks üle 600 raamatu 31 riigist. Igal aastal antakse Leipzigi raamatumessil välja 14 auhinda – üks Kuldse Raamatu auhind, üks kuldmedal, kaks hõbemedalit, viis pronksi ning viis äramärkimist.

Raamatuid hinnanud rahvusvaheline žürii kirjeldas kujundatud raamatut järgnevalt: “Pehme poolläbipaistva paberi kaalutletud kasutamine, mis muudab läbi lehekülgede kumavad pildid raamatu kompositsioonilisteks elementideks. Raamat toob kokku kaks kunstnikku – Gordon Matta-Clarki ja Anu Vahtra –, kelle praktikad on üksteisega paljuski seotud (ehkki nad on sündinud erinevatel aegadel ja erinevates kohtades). Nii raamat kui ka kunstnikud kajastavad ruumilisi olukordi, millest me ei pruugi isegi teadlikud olla: lüngad, ruum, mitteruum, kontekst.”