fbpx

Otsing

Avaldatud 29.05.2024 | 13.49

Kumus avatakse Jevgeni Zolotko seni suurim isikunäitus

""
Jevgeni Zolotko. 2024. Foto: Gabriela Urm / Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus

31. mail avatakse Kumu kunstimuuseumis Eesti ühe omanäolisema nüüdiskunstniku Jevgeni Zolotko isikunäitus „Aadama saladus“. Näitus vaatleb asjade ja keele vahekorda inimese elus, viidates tagasi piibliloole, kus Aadama ülesandeks oli kõigele ümbritsevale nimi anda. Näitus on kunstniku ja muuseumi poolt pühendatud varalahkunud kuraatorile Triin Tulgiste-Tossule (1987–2024).

„Päevakajalise ja poliitilise asemel on Jevgeni Zolotko kunsti kontekst lääne kultuurilugu kõige laiemas mõttes – koos antiigi, Piibli, ilukirjanduse, filosoofia ja rahvapärimusega. Teoste keskmes on inimeseks olemisega seotud teemad nagu elu, surm, üksildus, vaikus ja hääbumine, aga ka lootus. Zolotko loomingut võiks iseloomustada kui torni – iga järgnev teos kasvab teatud määral välja eelmisest, öeldut pidevalt täpsustades ja varjundirikkamaks muutes,“ on kirjutanud näituse kuraator Triin Tulgiste-Toss.

„Kumu näitusesaali puhul on tegemist arhitektuuriliselt ja tunnetuslikult monoruumiga. Seetõttu otsustasin kohe alguses, et näitus peab olema üks lausung, üks fraas, üks terviklik töö. Ja see on pikim lause, mida ma olen koostanud,“ rääkis Jevgeni Zolotko.

„Aadama saladus“ põimib üheks tervikuks juba varem valminud, värskelt edasiarendatud ja täiesti uued teosed. Väljapanekul on kaks raskuspunkti: installatsioon „Vaikiv“ (2020), mida kunstnik on näituse jaoks edasi arendanud, ning uus, vastvalminud teos.

Näitusega kaasneb raamat, mis teeb avara vabavormilise kokkuvõtte Jevgeni Zolotko senisest loomingust. Väljaanne sisaldab kuraator Triin Tulgiste-Tossu ülevaatlikku artiklit, väljavõtteid intervjuudest kunstnikuga, põhjalikke Zolotko teoste kirjeldusi Anti Saare sulest ning arvukalt erinevate autorite lühiartikleid. Raamatu on koostanud Eero Epner ja Peeter Talvistu ning kujundanud Tuuli Aule. Vahemikus 30.05–02.06 kehtib näitusega „Jevgeni Zolotko. Aadama saladus“ kaasnevale raamatule soodushind 20€. Raamat on saadaval Kumu poes ja e-poes.

Näituse avaprogramm leiab aset laupäeval, 1. juunil. Programmi raames toimub kell 13 näitusel ekskursioon koos Kumu kaasaegse kunsti kuraatori Ann Mirjam Vaiklaga ning kell 14 koos kunstnik Jevgeni Zolotkoga. Kell 16 toimub kunstnikuvestlus Jevgeni Zolotkoga, mida juhib kunstiteadlane ja dramaturg Eero Epner.

Näitus on Kumu kunstimuuseumi 5. korruse kaasaegse kunsti galeriis avatud 31. maist 2024 kuni 5. jaanuarini 2025.

Näituse valmimist on toetanud Eesti Kultuurkapital.