fbpx

Otsing

Avaldatud 14.04.2020 | 13.55

Kunstikogujat Mart Leppa portreteeriv dokumentaalfilm esilinastub ERR-i kultuuriportaalis

Peeter Ulas. Kunstikoguja Mart Lepp. 1988. Erakogu
Peeter Ulas. Kunstikoguja Mart Lepp. 1988. Erakogu

Algselt Mikkeli muuseumi näitusel esilinastuma pidanud Piibe Kolka dokumentaalfilm värvikast kunstikogujast Mart Lepast linastub teisipäeval, 14. aprillil Eesti Rahvusringhäälingu kultuuriportaalis.

Režissöör Piibe Kolka film „Isiklik sajand. Mart Lepa kunstikogu“ valmis sel aastal Mikkeli muuseumi samanimeliseks näituseks, mis avab publikule ukse Eesti ühte suurimasse erakollektsiooni. Ekspositsiooniruumis kahel ekraanil vaadeldav dokumentaal portreteerib hetkel vabatahtlikus karantiinis viibivat legendaarset kunstikogujat või nagu Kaido Ole filmis nendib „Eesti kultuuri narkokoera“ Mart Leppa, kes on aastakümneid jaganud kodu ja elu tuhandete silmapaistvate kunstiteostega.

Lisaks Mart Lepa enda meenutustele ja mõtisklustele arutlevad filmis üpris hullumeelse erakollektsiooni ja selle ekstsentrilise omaniku fenomeni üle kunstnikud Ludmilla Siim, Peeter Laurits ja Kaido Ole. Peeter Laurits nimetab filmis Lepa aastakümneid väldanud kogumispraktikat vaimseks seikluseks, mille oluliseks osaks on olnud nii hea koostöö erinevate kunstnikega kui ka järjepidev töö kunstikogu teoste tutvustamisel publikule. Fanaatilise kogumisega paralleelselt on Lepp aastakümnete vältel koostanud mitmeid näitusi ning andnud välja hulganisti katalooge.

Hetkel, mil paljud vabakutselised loovisikud on raskes olukorras, võiks Lepp, kelle kogumispraktikas on olnud olulisel kohal enda tegevusega kunstnike toetamine ja nende loomingule tähelepanu osutamine, olla omamoodi eeskujuks,“ kirjeldab näituse kuraator ja filmi toimetaja Eda Tuulberg.

Filmi režissöör on Piibe Kolka, operaatorid Piibe Kolka, Rūta Pakalne, monteerija Piibe Kolka, helikujundaja Patrick Tubin McGinley, värvimääraja Alis Mäesalu, toimetaja Eda Tuulberg.

Filmi saab vaadata ERR-i kultuuriportaalis ning see jääb lehele hiljem ka järelvaatamiseks.