fbpx

Otsing

Avaldatud 21.12.2023 | 14.56

Michel Sittowi Tallinna töökoja tegevusele keskendunud rahvusvahelist konverentsi saab järelvaadata Youtube’ist

""
Näitus "Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes". Foto: Stanislav Stepaško

Eesti muuseumide aastaauhindade aasta parima teadusürituse kolme nominendi hulka valitud Niguliste muuseumi näituse- ja uurimisprojekti „Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes“ raames toimunud esinduslikku rahvusvahelist konverentsi saavad nüüd kunsti- ja ajaloosõbrad Youtube’ist järelvaadata.

2. ja 3. novembril Niguliste muuseumis toimunud rahvusvahelise konverentsi „Michel Sittow Põhjas? Kunstikontaktid hiliskeskaegses Läänemere piirkonnas“ lähtekohaks oli Michel Sittowi Tallinna töökoja tegevuse paigutamine Läänemere piirkonna konteksti. Mainekate kunstiajaloolaste, kuraatorite ja konservaatorite ettekandeid näeb siit.

Niguliste muuseumi rahvusvahelise teadus- ja näituseprojekti “Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes” (2021–2024) teadussündmuste sari on väga laia haarde ja erinevatele sihtgruppidele suunatud teaduslike ja populariseerivate sündmuste tervik. Projekti raames on lisaks novembris Tallinnas toimunud konverentsile leidnud aset teadusseminarid „Üle mere – yli mere. Eesti ja Soome kunstisidemete loomine pikal keskajal“ Helsingis (14.10.2022) ja „Kunstikontaktid hiliskeskaegses Rootsis“ Tallinnas (19.10.2023). Ürituste hulka kuuluvad ka aastatel 2021–2023 toimunud populariseerivad seminarid ja loengusarjad Eestis ja Rootsis ning uurimisseminarid veebis. Eesti Kunstimuuseum on olnud kõigi nende rahvusvahelises koostöös läbi viidud ürituste algataja ja läbiviija.

Projekti teadusüritused on toonud esmakordselt laiemale, sealhulgas rahvusvahelisele uurimisväljale Eesti ja Põhjamaade hiliskeskaegsed kunstisuhted ning Tallinna kui kunsti vahendaja ja looja tähenduse keskaegses Läänemereruumis. Uurimisprojekt ja sellest lähtuvad üritused tegelevad esimest korda rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud Euroopa õukonnakunstnik Michel Sittowi Tallinna töökojaga, samuti temaga siin samaaegselt tegutsenud rahvusvaheliste meistrite ja nende poolt 16. sajandi alguses Tallinnas loodud teostega. Kui senini on keskaegset kunsti Eestis käsitletud ja uuritud kui mujal loodud pärandit, siis käesolev projekt vaatleb esmakordselt Tallinna tähendust Läänemereruumi kunstiväljal ja selle mõju naabermaadele. Tänu sellele uudsele vaatenurgale on avanenud värske perspektiiv ka Soome, Rootsi ja Läti keskaegse pärandi uurimisel.

Projekti üheks väljundiks on näitus ja kataloog “Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes” (4.05–5.11.2023) Niguliste muuseumis ja väljapanek “Michel Sittow ja püha hõimkond” Hälsinglandi muuseumis (9.12.2023–18.05.2024). Teadusprojekt, näitus ja sellega kaasnevad üritused on saanud väga laia meedia tähelepanu ning seda on saatnud suur publikuhuvi (Niguliste muuseumi näitust külastas ligi 47 000 inimest). Uurimisprojekti tegevuse olulisust tunnistab see, et näituse eelavasid 3. mail 2023 Tema Majesteedid Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf ja kuninganna Silvia ning Eesti Vabariigi president Alar Karis ja proua Sirje Karis riigivisiidi esimesel päeval.

Loe ka projekti tegevust ja teadusüritusi kajastavat blogi.