fbpx

Otsing

Avaldatud 23.11.2020 | 09.27

Mikkeli muuseum toob vaatajani tuntud Eesti kunstnike seni erakogus varjul olnud tööd

Oskar Kallis. Soome maastik. Detail. 1913. Õli. Perekond Värniku kogu

28. novembril Mikkeli muuseumis avataval näitusel jõuab esimest korda laiema publiku ette Külli ja Peeter Värniku kogu, mille tuumiku moodustavad maastikumaalid Pallase kunstikooliga seotud autoritelt.

Perekond Värniku kunstikogu nurgakiviks sai 1999. aastal soetatud Aleksander Vardi maal „Sügis“. Järgnenud kümne aasta jooksul kujundati intensiivse kogumistegevuse käigus kollektsioon, kust leiab näiteid Oskar Kallise, Konrad Mägi, Ado Vabbe, Kristjan Tederi, Richard Sagritsa ja teiste tuntud kunstnike loomingust.

Näituse „Silmates maastikke. Perekond Värniku kogu“ ülesehitus viib vaataja mööda aastaringi rännakule Eesti maastikes. Näituse fookuses on maastikumaal kui reaalsete paikade ja vaadete jäädvustaja ning teisalt autori loojanatuuri väljendaja. Nii on mitmed Lõuna-Eesti vaated pakkunud kogujatele äratundmisrõõmu ja kodusust, kehastades samas konkreetse kunstniku isikupärast maailmataju. Oma kogusse kuuluvate maastikumaalide puhul on perekond Värnik väärtustanud teostesse kätketud rahulikku ja positiivset energiat. Omaette alateema moodustab valik graafikat, milles domineerivad inimeste ja loomade kujutised.

Näitus on avatud 28.11.2020–28.03.2021. Näitusega kaasnevad kuraatori ringkäigud ja publikupäev. 28. novembril aset leidva publikupäeva raames toimub eestikeelne kuraatorituur kell 13 ja venekeelne kell 15. Lastele on avatud näitusest inspireeritud joonistamisnurk. 12. detsembril kell 13 saab kunstipublik kohtuda kollektsiooni omanike Külli ja Peeter Värnikuga. Vestlust modereerib kuraator Kerttu Männiste.

Loe näitusest rohkem siin.