fbpx

Otsing

Avaldatud 03.06.2022 | 09.03

Näitus “Talomuro ilmaruum” saab uue elu Eesti Rahva muuseumis

Näitus "Talomuro ilmaruum" Kumus kunstimuuseumis. Foto: Endel Apsalon

4. juunil avatakse ERMi galeriis näitus “Talomuro ilmaruum. Lõuna-Eesti loojad”. Tegu on Kumu kunstimuuseumi näitusega, mis osutus väga populaarseks ning rõõmustab nüüd Lõuna-Eesti kunstipublikut. Näituse kuraator on Liis Pählapuu.

Viimastel kümnenditel on aset leidnud teatav Lõuna-Eesti „ärkamine“, jõuline kohaliku identiteedi esiletõus, mis rajaneb sügavalt juurdunud kultuurinähtustel, nagu murdekeel, kombestik ja looduslähedane elulaad. Jõuliselt hoogustunud Lõuna-Eesti kultuuri uuringutes tõusevad esile kolm suurt valdkonda: keel, pärimus ja kirjandus. Kirjanduse ja pärimuslike-etnograafiliste uurimuste kõrval on seni puudunud käsitlused, mis analüüsiksid eriomast lõunaeestilikkust piirkonnas kasvanud ja sellega tihedalt seotud kunstnike loomingus. Ometi on Lõuna-Eestist pärit paljud Eesti kunstielu algusaja modernistlikud võtmeautorid, kelle looming on mõjutanud meie kujutluspilte ja arusaamu lõunaeestilikkusest. Näitusel on vaadeldud perioodi 19. sajandi lõpust kuni Teise maailmasõja lõpuni, sest just sel ajal toimus lisaks üldisele rahvusliku ja poliitilise eneseteadvuse defineerimisele kitsam paikkondlik identiteediloome, mis haaras muu hulgas ka Lõuna-Eestit.

Teoseid eksponeeritakse ligi viiekümnelt kunstnikult, nende seas Karl Pärsimägi, Konstantin Süvalo, Jaan Vahtra, Eduard Rüga, Villem Ormisson, Jaan Koort, Peet Aren, Konrad Mägi, Ants Murakin, Roman Nyman, Andrus Johani ja Eduard Wiiralt. Eriliselt tõstab näitus esile Eduard Timbermanni, kelle erakordne looming on jäänud siiani väärilise tähelepanuta. Näitusega kaasnevat temaatilist kataloogi saab soetada Eesti Kunstimuuseumi e-poest.

Loe näitusest ja selle temaatilisest taustast lähemalt siin.