fbpx

Otsing

Avaldatud 31.10.2023 | 12.22

Näituse „Michel Sittow Põhjas?“ lõpetavad konverents, kuraatorituurid ja kontsert Põhjala pühakute auks

""
Näituse keskmes on Bollnäsi püha hõimkonna altariretaabel Põhja- Rootsist. Foto: Stanislav Stepaško

Veel viimast nädalat Niguliste muuseumis avatud näituse “Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes” lõpupäevad on erakordselt sündmusterikkad. Näituse raames toimub 2. ja 3. novembril rahvusvaheline konverents, mille lähtekohaks on Michel Sittowi Tallinna töökoja tegevuse paigutamine Läänemere piirkonna konteksti.

Konverentsile „Michel Sittow Põhjas? Kunstikontaktid hiliskeskaegses Läänemere piirkonnas“ kogunevad mainekad kunstiajaloolased, kuraatorid ja konservaatorid Eestist, Hispaaniast, Lätist, Poolast, Rootsist, Saksamaalt ja Soomest.

Konverentsi ettekanded tõukuvad Michel Sittowi, tema Tallinna töökoja ning teiste temaga samal ajal Tallinnas tegutsenud meistrite säilinud teostest. Allesolevate materiaalsete asitõendite põhjal võetakse vaatluse alla Tallinna ja Bollnäsi retaablite kuulsa meistri loomingusse paigutumise küsimus, Tallinna tähendus kunstilinnana, samuti pööratakse tähelepanu samaaegselt esile kerkinud Preisimaa kunstikeskustele ning kirikukunstile Läänemere piirkonnas.

Kovenretsi ajakava, teesivihiku ja registreerimisvormi leiab siit. Konverentsile registreerimise tähtaeg on 1. november.

Pühapäevani,  5. novembrini on kõigil kunsti- ja ajaloosõpradel võimalik Niguliste muuseumis uudistada haruldasi keskaegseid teoseid Eesti, Läti, Soome ja Rootsi kogudest ning vaadelda, kuidas on omavahel dialoogis kaks Michel Sittowi Tallinna töökojas loodud hiliskeskaegset teost, Tallinna Kannatusaltar ja Bollnäsi Püha hõimkonna altariretaabel Rootsist. Nädalavahetusel, 4. ja 5. novembril kell 14 toimuvad viimased kuraatorituurid, mida viivad läbi Merike Kurisoo ja Greta Koppel. Osalemine muuseumipiletiga. Neil päevadel on Niguliste muuseumi poest võimalik osta nelja kuraatori poolt signeeritud näituse kataloogi.

Kuraator Merike Kurisoo sõnul on näitus “Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes” andnud erilise ja esmakordse võimaluse tuua vaatajate ette haruldased hiliskeskaegsed teosed Eestist, Lätist, Rootsist ja Soomest, mis on loodud siinsamas Tallinnas 500 aastat tagasi. „Bollnäsi püha hõimkonna  retaabli Tallinnasse näitusele tulek oli erakordne. Poole aastatuhande eest keskaegses hansalinnas Michel Sittowi töökojas loodud retaabel on meisterlik kunstiteos, mis avab meile kuulsa kunstniku Tallinna tegevuse ning temaga siin koos tegutsenud teiste rahvusvaheliste kunstnike maailma. Näituse toimumine on suurepärane näide rahvusvahelisest koostööst, mis on hõlmanud kunstiajaloolasi ja konservaatoreid põhjast lõunani,“ ütles Kurisoo. Tema sõnul tähistab Eesti ja Rootsi muuseumite algatatud uurimis- ja näituseprojekti olulisust ka näituse avasündmuseks olnud Tema Majesteedi Rootsi kuninga Carl XVI Gustafi ja Tema Majesteedi kuninganna Silvia ning Eesti Vabariigi presidendi Alar Karise ja proua Sirje Karise Niguliste muuseumi külastus.

Hingedepäeval, 2. novembril esineb aga Niguliste muuseumis vanamuusikaansambel Rondellus. Kell 18 algaval kontserdil kõlavad keskaegsed laulud Põhjala pühakute auks, rootsi koraaliviisid ning laulud kogumikust „Piae Cantiones“. Osalemine muuseumipiletiga. Ka 4. ja 5. novembril kell 16 algavatesse nädalalõpu orelipooltundidesse on organist Tiit Kiik valinud sel nädalal eelkõige sellist muusikat, mis võis kõlada Michel Sittowi ajal.

Niguliste muuseum on  7. ja 8. novembril näituse mahavõtmise tõttu osaliselt suletud. Nendel päevadel on sissepääs muuseumisse soodushinnaga. Juba järgmisel nädalal sõidavad näitusel esitletud kunstiteosed koju tagasi. Bollnäsi püha hõimkonna retaabli teekond viib ta järgmisele näitusele, mis avatakse Hälsinglandi muuseumis 9. detsembril.