fbpx

Otsing

Avaldatud 03.07.2023 | 14.56

Niguliste muuseum osaleb Keskaja päevadel

""
Duo ObSolute esitleb NIguliste muuseumis oma debüütplaati „O vis Aeternitatis“. Erakogu

Tallinna vanalinnas toimuvate Keskaja päevade raames esinevad Niguliste muuseumis Duo ObSolute ning kandleduo Paulina Andrejeva ja Miia Polding. Lisaks mängib Ines Maidre kahel päeval ka Niguliste kooriorelil.

Keskaja päevade kontserdid Niguliste muuseumis avab reedel, 7. juulil kell 18 Duo ObSolute koosseisus Jaanika Kuusik (sopran) ja Riivo Kallasmaa (oboe). Duo ObSolute on ansambel, kus soprani hääl ning oboe kui inimhäälele kõige sarnasemaks pilliks nimetatud instrument moodustavad kauni tämbrikombinatsiooni. Kontserdil esitleb duo oma debüütplaati „O vis Aeternitatis“, mis on vaheldusrikas põimik keskaja- ja renessanssmuusikast ning rahvakoraaliviiside seadetest.

Pühapäeval, 9. juulil kell 15 esineb Niguliste muuseumi Antoniuse kabelis aga kandleduo Paulina Andrejeva ja Miia Polding. Kontserdil esitab duo kromaatilisel kandlel keskaegset muusikat ja pärimusmuusikaseadeid. Paulina ja Miia sõprus sai alguse 2017. aastal kandleorkestris Sotto Voce. Duo idee tekkis aastal 2020, kui mõlemad asusid õppima Georg Otsa nimelisse Tallinna Muusikakooli ehk nüüdsesse Tallinna Muusika- ja Balletikooli. Kannel on neile südamelähedane, sest see on eriline pill – ühelt poolt väga vana, samas nii uus ning pakub mitmekesiseid võimalusi musitseerimiseks.

Keskaja päevadel kuuleb Niguliste muuseumis mõistagi ka äsja restaureeritud kooriorelit, mis on sobilik just renessanss- ja barokkmuusika ettekandmiseks. Eesti üks tunnustatumaid organiste, Bergeni Ülikooli Griegi Akadeemias orelidotsendina tegutsev Ines Maidre esitab laupäeval, 8. juulil ja pühapäeval, 9. juulil kell 16 Leoninuse, Michael Praetoriuse, Johann Caspar Kerlli jt heliloojate teoseid.

Kõikidele kontsertidele on sissepääs muuseumipiletiga.

Keskaja päevad sündisid Tallinnas aastal 2000, kui Raekoja platsil korraldati esmakordselt keskaegne turg. Tuldi kokku nagu ennemuiste, kuis hansalinna kord ja kombed ette nägid. Kaubeldi, suheldi, meisterdati ja kõike seda keskaegsel moel. Tore ettevõtmine meeldis nii linnarahvale kui tegijatele, nüüdseks on toona alustatud ettevõtmisest saanud Tallinna suveürituste üks lahutamatu osa. Tegemised on tänaseks laienenud ka Niguliste mäele ja mujale vanalinna südamesse.