fbpx

Otsing

Avaldatud 12.03.2024 | 14.06

Niguliste muuseum sai uued modernsed toolid, legendaarsed vanad pingid leiavad uue kodu Pöide kirikus

""
Niguliste uued toolid. Foto: Ave Vellesalu

Eelmisel aastal rekonstrueerimistööde järel taas külastajatele avatud Niguliste muuseumisse soetati Eesti Kunstimuuseumi Sõprade Seltsi abiga uued teisaldatavad toolid, et avardada Niguliste näituse- ja kontserditegevuse võimalusi. Senised pingid annetab Eesti Kunstimuuseum Pöide kirikule Saaremaal.

Niguliste muuseumi jõudnud 200 uut Hollandi firma Casala disainitud Casala-Curvy nimelist tammepuust tooli on kergesti teisaldatavad ja tänu sellele on võimalik senisest rohkem kasutada muuseumi keskmist osa nii näituste kui ka kontsertide korraldamisel.

„Niguliste muuseumi senised pööratavate seljatugedega saalipingid on unikaalsed ja disainitud Eha Reiteli poolt Niguliste pikihoonesse kontsertide kuulamiseks. Niguliste nimetatigi pärast restaureerimist ja Eesti Kunstimuuseumi hoole alla andmist muuseum-kontsertsaaliks. Tänaseks on meie fookus muutunud ja kuigi muusika jääb Niguliste üheks prioriteediks, planeerime muuseumi üha enam näitusi, et tutvustada publikule aktiivsemalt hiliskeskaja vaimu ja kunstilisi väärtusi. Mul on äärmiselt hea meel, et osa meie pinkidest saab uue kodu väärika ja samuti keerulise ajalooga Pöide kirikus, Lääne-Eesti ja saarte suurimas pühakojas,“ ütles Eesti Kunstimuuseumi peadirektor Sirje Helme.

„Oleme nende pinkide eest Eesti Kunstimuuseumile väga tänulikud. See on suurepärane, et ühe kirikuhoone jaoks valmistatud pingid leiavad nüüd koha teises pühakojas, mille saatus 20. sajandil on mõneti sarnane Niguliste kiriku käekäiguga,“ rääkis EELK Pöide Maarja koguduse hooldajaõpetaja Veiko Vihuri.

Vihuri sõnul on 1940. aastatel põlenud, rüüstatud ja sisuliselt varemeisse jäänud Pöide Maarja kiriku taastamine kestnud aastakümneid. Kirik on saanud uue katuse, renoveeritud on aknad, alustatud on sisetöödega. 1999. aastal pühitseti kooriruum, praegu kestavad tööd tornialuses võlvikus, mida on kavas kasutada temaatiliste väljapanekute jaoks. Möödunud aastal valmis Hardo Kriisa käe all suur vileorel. Pingid saabuvad just õigel ajal, lisas Vihuri.

„Kutsume kõiki suvisel ajal Pöide kirikut külastama – kirik on iga päev avatud, seal toimuvad lisaks jumalateenistustele kontserdid. Nüüd saab väsinud teeline ka kirikupinki istuda ning auväärses pühakojas ajaloo ja igaviku üle mõtiskleda,“ märkis Vihuri.

Niguliste pingid jõuavad Pöide kirikusse kevadel.