fbpx

Otsing

Avaldatud 05.03.2024 | 14.45

Niguliste muuseumis mäle(s)tatakse märtsipommitamise 80. aastapäeva

""
Vaade Tallinna Niguliste kiriku põhjalöövi enne Teist maailmasõda. Foto: Tallinna Linnaarhiiv

Tänavu möödub 80 aastat traagilisest sündmusest: 9.-10. märtsil 1944 toimus Nõukogude lennuväe massiivne õhurünnak Saksa vägede poolt okupeeritud Tallinnale. Niguliste muuseum ja “VR Tallinn 1939/44” korraldavad märtsipommitamise 80. aastapäeva meenutamiseks ühised ajarännakud laupäeval, 9. märtsil kella 12-14 ja kella 13.30-15.30.

Lisaks toimub Niguliste muuseumis laupäeval, 9. märtsil kell 18 märtsipommitamise 80. aastapäeva mälestuskontsert. Tasuta kontserdil esinevad Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia kammerkoor ja organist Tiit Kiik, esitlusele tulevad Peeter Süda ja Mihkel Lüdigi oreliteosed ning Wolfgang Amadeus Mozarti, Veljo Tormise, Arvo Pärdi ja Pärt Uusbergi koorimuusika.

Nigulistest on kujunenud märtsipommitamise sümbol ja ainulaadne mälupaik, mis kätkeb sõjatules purustatud pühakoja kurba hävingut ja erakordset taastamislugu. Enne Teist maailmasõda oli Niguliste üks Läänemere idakalda uhkemaid linnakirikuid. Pühakoda põles märtsipommitamise ööl 1944 ning hävis kogu sissejäänud sisustus. Varemetesse jäänud kiriku võlvid langesid sisse, kuid lammutamise asemel ootas teda uus saatus. Ligi 40 aastat kestnud rekonstrueerimistööde järel avati hoone Eesti Kunstimuuseumi filiaalina.

Märtsipommitamise mälestuspäeva virtuaalne ajarännak “VR Tallinn 1939/44” viib meid ajas tagasi ning toob ruumiliselt ja värviliselt silme ette Teise maailmasõja eelse ja aegse Harju tänava ja Niguliste kiriku. Sellel saab kogeda, milline oli Harju tänava saatus pärast Teist maailmasõda aastal 1944. Ajarännakule järgneb kunstiajaloolase ja kuraatori Merike Kurisoo ekskursioon Niguliste muuseumis, mis avab Teises maailmasõjas purustatud kiriku ja selle kadunud maailma ning hoone muuseumiks rekonstrueerimise loo.

Kaks tundi kestvad ühendekskursioonid algavad laupäeval, 9. märtsil kell 12 ja kell 13.30 Vabaduse väljaku tunneli VR History kioskist (Vabaduse väljak 9) ja lõpevad Niguliste muuseumis (Niguliste 3). Ühendekskursioonile pääseb eripiletiga. Ekskursioonid Nigulistes algavad vastavalt kell 13.00 ja kell 14.30 ning neist on võimalik ka eraldi osa võtta muuseumipiletiga.