fbpx

Otsing

Avaldatud 17.05.2021 | 09.04

Nigulistes avatav uus näitus tutvustab märterpühak Dymphna elulugu

Goossen Van der Weyden. Püha Dymphna altariretaabel. U 1505. © The Phoebus Foundation
Goossen Van der Weyden. Püha Dymphna altariretaabel. U 1505. © The Phoebus Foundation

Niguliste muuseumis 21. mail avatav näitus „Meeletu Dymphna järele“ toob vaatajate ette erilise väljapaneku, mis tutvustab 500aastast teost, räägib Iiri printsessi Dymphna kurvast eluloost ning avab teose äsja lõppenud konserveerimistööde tulemused ja uued avastused. Näitus pöörab tähelepanu ka laiematele, ühiskondlikult olulistele küsimustele vaimsest tervisest ja naiste õigustest. 20. mail kell 17 saab jälgida näituse veebiavamist Niguliste muuseumi Facebooki lehel.

Näituse keskmes on hiliskeskaegne kaheksast maalitahvlist koosnev altariretaabel, mis kujutab Iiri printsessi, neitsist märterpühaku Dymphna elu ja kannatuslugu. Teos kuulub Belgia suurima erakunstikogu The Phoebus Foundationi kollektsiooni. Erilise pildiprogrammi ja põneva ajalooga teose maalis 16. sajandi alguses Goossen Van der Weyden, kuulsa Rogier Van der Weydeni pojapoeg. Varase Madalmaade maalitraditsiooni värvikaks näiteks olev erilise pildiprogrammiga teos oli pikka aega Antwerpeni Kuningliku Kaunite Kunstide Muuseumi püsiekspositsioonis.

Teos oli tellitud Geeli lähistel asunud Tongerlo kloostrikirikusse (tänapäeva Belgias). Iiri printsess Dymphna suri märtrisurma Geelis ja teda austatakse selles piirkonnas alates keskajast kui vaimsete häirete vastu aitajat. Geelist kujunes seetõttu keskajal märterpühaku austamise keskus ning armastatud palverännukoht. Vaimse tervise muredega palverändurid leidsid oma tee Geeli ning linnakesest kujunes meelehäiretega inimeste hoolduse keskus. Halastuse linnaks kutsutud Geel on tänapäevani tuntud oma ainulaadse vaimse tervise muredega inimestele loodud perehoolduse tõttu. Seitsmesaja-aastane Geeli linna hoolekandetraditsioon on kantud ka UNESCO maailmapärandi nimekirja.

Näitus jääb avatuks 31. oktoobrini.

Loe näitusest rohkem siin.